OKIENKO OPORTUNISTU Štipľavá facka

Vážení a milí evanjelici,

viacerí sa pýtate, čo sa to vlastne na ružomberskej synode stalo. No nie je synoda ako synoda, hlavne u vás, všakže – veď vy ste takí prispôsobiví – kde ma dáš, tam som…

Ružomberská synoda v roku 1707 odmietla pietizmus ako učenie cirkvi a dnes je to predpoklad pre každý kariérny postup. Obrátili ste zase kabát – alebo to záviselo od vašich biskupov? Na Daniela Krmana, ktorý ustanovil ortodoxný smer v cirkvi, ste doteraz právom hrdí… Dnešní biskupi Filo a Eľko sa pragmaticky obalili húfom pietisticky pozitívnych farárov a nechali ich robiť svoju politiku, hoci sami pietisti nikdy neboli. A tak sa stalo, že kým Krman v Ružomberku pietizmus zakázal, dnes – kto nie je pietizmom aspoň ofúknutý, sa na synodu do Ružomberka nedostal. Vskutku ste principiálna cirkev. Ale asi chcem od vás priveľa – rozlišovať medzi ortodoxiou a pietizmom nie je také jednoduché. Samozrejme, keď ide o učenie… No dnes už o učenie dávno nejde – zhlukujete sa na základe pocitov – kto vám vonia či nevonia. A najmä ten, kto nie je bezduchý lokaj dnešného vedenia, nemá najmenšiu šancu byť s vedením kamarát… Hoc by šlo o poctivých a vzdelaných kňazov, nemajú šancu na dobré slovo, ak sú „klátikovci“ (rozumej: vážili si svojho biskupa a slušne sa k nemu chovali).

Skočili ste na lep podvodníkom

Na druhej strane sú vedeniu bližší hoci opilci, zlodeji, darebáci a klamári – len aby boli na tej správnej strane – pod Brozmanovým zadkom, ktorý vám sľúbil, že sa o vás postará… Spapali ste to i s navijakom a teraz sa budete veľmi čudovať, keď na základe jeho politiky prídu desiatky farárov o prácu a zbory o vlastnú právnu subjektivitu, ak nevyplatia výpalné. A teraz, keď ste si to výpalné, farári, odkývali, sa musíte usilovne vrhnúť do práce a šokovaným ľuďom vysvetľovať, že sypať celú cirkevnú daň kamsi vedľa Reformaty je vlastne fajn a je to krásne… Až tak ste dopadli. Skočili ste na lep podvodníkom, ktorí sa tlačili do funkcií ako židia do neba. Lenže tí podvodníci nemali vlastný ekonomický program – ani peniažky v Reformate si spočítať nedokážu (alebo nechcú?).

Vytrasú aj posledný cent

Apropo, Reformata – mala byť garantom vašich platov, ale dnes počúvate zhora, že „nekladie zlaté vajcia“ a nemožno od nej nič čakať. Nuž, je to zákonité, keď ste si tam dosadili človeka, ktorý je capom a nie záhradníkom a ešte ho navyše nemôžete potrestať… Ale vy – ak nevyplatíte všetko do posledného centu – trestaní budete ale exemplárne! Čo tam po pokute 70 tisíc eur – to nie je kauza, ale kauza je, kto z vás číta Lutherus a zdráha sa vyplatiť likvidačné výpalné do rúk neevanjelika, resp. človeka, ktorý sa obáva vstúpiť do našej cirkvi, aby neprišiel o voličov v nejakom rusínskom valale a sympatie svojej gréckokatolíckej rodiny… Koľkí z vás by ste volili znova duo Eľko – Brozman, keby ste videli, čo majú v pláne cirkvi urobiť? Vlastnú neschopnosť pri fundraisingu (hľadaní zdrojov) zaplátali tým, že sa vrhli na najzraniteľnejších – dôchodcov, čo ešte chodia do kostola, aby z nich vytriasli posledný cent… A tomuto sa prizeráte a toto vám nevadí… Aj z diaľky tritisíc rokov tu cítiť pach zbabelosti a ľahostajnosti ružomberských synodálov. A mohli by sme písať a písať… Ale čo z toho? Čas i papier je drahý a vy aj tak nepočúvate.

Keď sa vás opýtajú, čo ste to vyviedli na synode v Ružomberku, tak povedzte, že ste si sami sebe uštedrili štipľavú facku… Asi ste si ju zaslúžili…

Nábot Jezreelský

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!