Zbytočne vyhodené peniaze: druhá synoda sa nemusela konať, ak by si kompetentní včas splnili povinnosti

Novým trendom po nástupe súčasného vedenia cirkvi je konanie dvoch synod v priebehu jedného kalendárneho roka. Inak to nie je ani v aktuálnom roku, keď sa čoskoro uskutoční druhá synoda. Jej konanie je pritom celkom zbytočné a svedčí o ďalšom zlyhaní vedenia ECAV.

V čase, keď sú ľudia na Slovensku pod vplyvom rôznych okolností nútení si uťahovať opasky, synodáli ECAV na Slovensku si doprajú už druhý hotelový pobyt s ubytovaním. Uskutoční sa totiž ďalšia synoda v tomto roku. Tentoraz
v známych kúpeľoch na Sliači. Cirkev tak bude po niekoľkých týždňoch od prvej synody znova rozhadzovať spoločné peniaze na organizáciu rokovania, ubytovanie či stravovanie synodálov. Pritom obrovským nákladom na konanie druhej synody  sa dalo ľahko predísť. Stačilo v riadnom termíne odovzdať účtovnú závierku.

Práve tento dokument chýbal na synode v Banskej Bystrici začiatkom leta. Účtovnú závierku údajne nestihli pripraviť, teda ju ani nezaradili do programu rokovania – a musí sa uskutočniť ďalšia synoda. Ide pritom o precedens. Účtovnú závierku podľa zdroja Lutherusu nakoniec pripravili jeden deň pred banskobystrickou synodou, no do programu už zaradená nebola. Autorom závierky má byť ekonóm Šimun.

Boli to práve ľudia, ktorí aktuálne zastávajú vysoké posty v cirkvi, medzi nimi Marián Damankoš, predseda Generálneho hospodárskeho výboru ECAV na Slovensku, ktorí v minulosti vyčítali biskupovi M. Klátikovi neskoršie dodanie účtovnej závierky na synodu. Súčasná garnitúra ju však neodovzdala vôbec ani nezaradila do programu rokovania synody – a Damankoš tento fakt zrazu ospravedlňuje a obhajuje. Funkcionári v cirkvi sa zrejme spoliehajú na krátku pamäť evanjelickej verejnosti. Pravdou však je, že veriaci si ich konanie z minulosti veľmi dobre pamätajú, a tak nemajú problém ho porovnať so súčasným. Mnohí z nich si pritom kladú otázku, dokedy sa súčasné vedenie bude obyčajným veriacim vysmievať priamo do tváre.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!