Novoročný pozdrav vyčerpaným zborom od vedenia cirkvi: 
ďalší výmer na povinné odvody

BRATISLAVA – S novým kalendárnym rokom dostali cirkevné zbory do svojich schránok aj nevyžiadané „pozdravy“ od vedenia cirkvi. Sú nimi nové platobné výmery pre povinné odvody do ústredia cirkvi, tzv. Fondu finančného zabezpečenia.

Napriek tomu, že uplynulý rok 2021 finančne vyšťavil mnohé cirkevné zbory – jednak pre radikálny pokles príjmov v dôsledku pandémie, ale aj pre povinne predpísané odvody do centrálnej kasy, vedenie ECAV na Slovensku žiada ďalšie peniaze. Zbory v týchto dňoch dostali nové výmery, podľa ktorých majú každý štvrťrok platiť „výpalné“.

Prístup zhora podráždil už mnohých duchovných, ktorých rady sa rozširujú. Napĺňanie Fondu finančného zabezpečenia pod hrubým nátlakom vnímajú ako fakt, že cirkvi ide už len o peniaze. V tomto duchu sa na sociálnych sieťach vyjadril i senior Gemerského seniorátu R. Gdovin, ktorý doslova napísal: „Ono zdá sa, že milovaná ECAV sa točí už len okolo prašulí.“

Napriek silnému tlaku zastrašovania sa však v cirkvi zomkla skupina zborov a ich duchovných, ktorí odmietajú podľahnúť vyhrážkam a zapredať svoje hodnoty, pevné postoje – no hlavne ekonomickú budúcnosť svojich zborov – za pár desiatok eur k výplate. Uvedomujú si, že cirkev stále žije prioritne zo štátneho rozpočtu, ktorý financuje platy farárov, no zdá sa, že súčasným šafárom to nestačí, keďže prostriedky vo veľkom míňajú na iné účely, ako je napríklad nákup nových áut či rekonštrukcie bývania pre biskupov a pod. Cirkev má pritom i ďalšie zdroje – Reformatu či Beckovskú Viesku, no jej nákladný život to evidentne nepokrýva. K farárom, ktorí odmietajú podľahnúť vydieraniu, sa postupne pridávajú ďalší a vedeniu cirkvi odkazujú, že odvody platiť nebudú, pretože nehodlajú ohroziť svoje cirkevné zbory.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!