Gemerský folklórny festival Rejdová sa začal 
na evanjelickej fare

REJDOVÁ – V dňoch 24. – 26. augusta sa v Rejdovej v rodinnej atmosfére, okorenený zahraničným temperamentom, uskutočnil Gemerský folklórny festival Rejdová 2023. Tri festivalové dni ponúkali možnosť vidieť, zažiť, ochutnať, či dotknúť sa tradície.

Už po 49. raz sa stretli nadšenci tradičnej kultúry na jednom z najvýznamnejších folklórnych podujatí na Slovensku. Návštevníci si užili autentický folklór, ako aj scénicky spracovaný program. Festival ponúkal bohatú prezentáciu tradičných ľudových remesiel, obľúbené výstavy na netradičných miestach, tanec, spev, hudbu, lokálne gastronomické špeciality a množstvo ďalších zážitkových aktivít ladených do štýlu, ktorý je pre tento región typický.

Čaro odevu v mnohých podobách

Prvý festivalový deň sa začal na fare Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) otvorením výstavy takmer 60 krojovaných bábik spojenej so zaujímavou prezentáciou starostlivosti o tradičný ľudový odev. Hantuščok a venec neodmysliteľne patrili k výbave dievky, ktorá bola súca na vydaj. Ako si vyšiť tradičnú rejdovskú vreckovku a vyrobiť si veniec sa za pomoci lektorov môže naučiť každý. Výstava tradičného odevu Gemera Gráty a ancúgy sa niesla vo sviatočnej atmosfére. V kostole ECAV boli vystavené fotografie v životnej veľkosti zobrazujúce kroje nosené do chrámov na sviatky.

Milovníčky krásy čakal Dievocki bjúti pľac, kde si dievčatá mohli vyskúšať kroje, nechať si zapletať vrkoče tradičnými spôsobmi, napríklad na ukle, či nechať sa vyšperkovať dočasnými tetovačkami s typickými ornamentmi rejdovských výšiviek a čipiek.

Objaviť Rejdovú je ako objaviť stred vesmíru

Dejiskom festivalu je dedina na hornom Gemeri, ktorá je rázovitá nielen svojou polohou pod najvyšším vrchom Slovenského rudohoria, pod Stolicou, kde pramení rieka Slaná, ale aj svojou architektúrou, tradíciami, srdečnými obyvateľmi a výnimočnými osobnosťami. Festival je skvelou príležitosťou objaviť tento kúsok zeme za horami, za dolinami, na kraji sveta. Keď tam človek príde, a zistí, že objavil stred vesmíru.

„Gemerský folklórny festival je jedným z najstarších folklórnych sviatkov nielen v Košickej župe, ale aj na celom Slovensku. Košický kraj je kraj plný talentov, výnimočných osobností a inšpiratívnych ľudí, čoho dôkazom je aj fakt, že festivalový program predstavil vzácne viacgeneračné rodiny z kraja, ktoré sa dodnes venujú autentickému folklóru. Teším sa z víťazov regionálnych a celoslovenských súťaží z oblasti hudobného a tanečného folklóru a z vystúpenia tých najlepších z Gemera. Špeciálne som bol zvedavý na program Rejdovcov, ktorí sú údajne všade. Návštevníci tiež boli pozvaní na prehliadku národnej kultúrnej pamiatky, Drevenice u Jana Andri Kriščaka z roku 1851, ktorá je od tohto roku vo vlastníctve Košického samosprávneho kraja,“ uvádza predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorý prevzal nad festivalom záštitu.

Objav dvory majstrov remesiel, zaži vôňu Gemera, nakukni aj do pivnice

Už v piatok popoludní sa na dva dni otvorili rejdovské dvory plné šikovných ľudových remeselníkov, kde svojou originálnou a poctivou prácou sa predstavili majstri krajského Remeselníckeho inkubátora RINK, ale aj remeselníci zo širšieho regiónu a zahraničia.

V útulnom dvore U Šijački bolo tiež veselo, najmä spevavo. Ženy z Rejdovej, pod vedením etnomuzikologičky Betky Lukáčovej, naučili hostí spievať, ako inak, po rejdovsky. Spievalo sa aj v kostole ECAV, kde festivalové bohoslužby svojim vystúpením obohatí hudobné zoskupenie Ondro a kamaráti.

R
Foto: gemer.vucke.sk

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!