Amerikanizácia

Po páde železnej opony, ledva sa skončila v našej cirkvi hrozba komunistickej ateizácie, sme zdieľali nejasnú úzkosť a obavu z „amerikanizácie“. Amerikanizácia bola diagnózou väčšiny budúcich problémov ECAV.

Nevracajú sa mladí do cirkvi podľa našich predstáv? Na vine je amerikanizácia mládeže! Vyvolili si životný štýl rýchleho konzumu, bezohľadnú spotrebu a nepozerajú nič iné ako plytké americké filmy!

Klesá nám počet pokrstených? I za to môže amerikanizácia, tentokrát rodičov, ktorí nielenže žijú nadivoko podľa amerického vzoru, ale zdieľajú i názory amerických baptistov, že krstiť sa má len dospelý…

Neslušné správanie detí na hodinách náboženstva? Amerikanizácia! Tentokrát školstva a morálky, lebo z Ameriky prichádza úpadok disciplíny (na tom komunizme predsa len čosi bolo – aspoň si vedeli zjednať poriadok!)

Nevhodné oblečenie konfirmandov v kostole? Amerikanizácia! Rifle, džínsy, biele ponožky – to všetko je iba zlý príklad nevkusu z Ameriky!

Strácame vzťah k svojim dejinám? I za to môže Amerika, lebo nám podsúvajú iné hodnoty, aby sme si svoje nevážili.

Rozbroje v cirkvi? Amerikanizácia vzťahov, na vine sú americké sekty, dusí nás Yellow Creek, americká falošná povrchnosť (kedysi mali farári iné vzťahy než teraz!)

Nový biskup sa nepodaril? Bodaj by aj mohol, keď bol pečený – varený v Amerike! (To, že bol i agent ŠtB, nehrá teraz takú úlohu).

Farári kradnú? Zlý príklad z Ameriky, kde je dolár najvyššie božstvo a všetci ho uctievajú v evanjeliu prosperity! Kedysi sme takí neboli, strácame svoju identitu…!

Cirkev sme si predstavovali ako nevinnú pannu spiacu na ružiach, okolo ktorej sa víria americké hrozby, konzumizmus, počítačové vírusy ale i AIDS prišiel z Ameriky. Ak prestaneme písať kázne na stroji, stratíme identitu a potom i imunitu… alebo opačne? To je jedno – hlavne nezapínajte v okruhu sto metrov okolo kostola počítače!

Neironizujem ľudí, čo mali podobné názory, bol som vo svojej naivite jeden z nich. Ale posledné udalosti u nás mi otvorili oči. Nie je to žiaden vírus zvonka, ktorý nás trápi! Tie bacily máme totiž v sebe, priniesli sme si ich z našej minulosti a dnes vidíme ich symptómy – Reformata, Sigord, Beckovská Vieska, Tranoscius, kauza Kompas, kauza Farma, kauza Bunčák, kauza Brozman, kauza ŠtB, travesty show v ECAV či vymyslená bomba na inštalácii nelegitímneho vedenia vo Zvolene… Treba viac? To všetko sú nádory, ktoré vyvreli na našom tele… Sú pospájané metastázami a majú spoločné to, že sú to naše nádory a žiadna Amerika s nimi nemá nič spoločné… To, čoho sme sa tak inštinktívne báli po r. 1989, bolo už hlboko zapuzdrené v nás.

Po prevalení kauzy Kočner praskli rešpektovaným nemeckým novinám Die Welt (náklad takmer milión kusov) nervy a napísali do sveta to, čo už dávno povedal bývalý prezident –, že sme mafiánskym štátom. Mali pravdu a my v cirkvi musíme horlivo pritakať a povedať – ach, zlatá amerikanizácia!

Karta sa otočila, okolitý svet začala desiť – slovakizácia!

Ján Ľachký

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!