Zomrel bývalý cirkevný právnik Ján Marták

DOLNÉ SRNIE – V posledný deň roka 2023 sa na cintoríne v Dolnom Srní smútočné zhromaždenie v nádeji vzkriesenia lúčilo so zosnulým Jánom Martákom, ktorý zomrel vo veku 73 rokov. Redakciu Lutherusu o tom informoval farár Pavel Černaj.

Ján Marták sa narodil 9. júla 1950 rodičom Michalovi Martákovi a Emílii, rodenej Žákovicovej, v Dolnom Srní ako posledný z dvoch súrodencov. Jeho starší brat už nežije.

„Po absolvovaní vysokoškolského štúdia na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa zamestnal v Jednote, spotrebné družstvo Trenčín, pre ktorú pracoval najprv ako zamestnanec, neskôr ako komerčný právnik a advokát, a to až do odchodu do dôchodku. V práci sa zoznámil aj so svojou manželkou Máriou, rodenou Adamcovou, s ktorou prežil v manželskom zväzku 41 rokov. Spolu vychovali dve deti: dcéru Máriu a syna Michala,“ uviedol P. Černaj. Priblížil, že zosnulý v mladosti aktívne športoval, hral futbal a hokej za športový klub Dolné Srnie. Neskôr trénoval futbal miestnych dorastencov.

Ako dodal domáci duchovný, J. Marták sa aktívne zaujímal o veci verejné a viaceré volebné obdobia pôsobil ako poslanec obecného zastupiteľstva a tiež ako zástupca starostu. „Mnohým ľuďom pomohol dobrou radou aj praktickou pomocou, a to aj v zložitých situáciách. V evanjelickej cirkvi pôsobil ako presbyter miestneho cirkevného zboru, a to až do posledných chvíľ. Na generálnej úrovni pôsobil ako delegát na synode za Považský seniorát, neskôr ako sudca generálneho súdu a generálny žalobca. Pre evanjelickú cirkev v týchto úradoch bezplatne vypracovával zmluvy a poskytoval právne rady,“ dodal s tým, že veľa práce vykonal aj pre svoj cirkevný zbor. V reštitúciách vymohol všetky nehnuteľné majetky, vypracoval niekoľko zmlúv a bezplatne až do konca svojho života poskytoval právnické rady.

R

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!