Športovo-biblický tábor v Lenke

LENKA – Cirkevnému zboru ECAV Tornaľa sa podarilo spojiť časté a menej časté aktivity a deťom nielen z domáceho cirkevného zboru priniesť už jedenásty ročník denného športovo-biblického tábora, ktorý niesol názov „Viac ako víťazstvo“. Tábor sa konal od 17. do 21. júla v obci Lenka s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a vďaka úsiliu brata kantora Ondreja Hrušku z dcérocirkvi ECAV Kráľ-Abovce, ktorý zodpovedal za jeho prípravu a realizáciu. „Naše poďakovanie patrí aj bratovi farárovi Marcelovi Ištvánovi, starostovi obce Lenka Mariánovi Habovčíkovi a vedúcim, medzi ktorých patrila i mládež z nášho cirkevného zboru,“ uviedla Nikola Demeterová, vedúca tábora.

„Čľapkanie sa v bazéne, stretávanie sa s kamošmi či leňošenie pred počítačom alebo televíziou neodmysliteľne patria k letným prázdninám každého dieťaťa. Čo je však v dnešnej dobe už čím ďalej, tým menej bežné, je športovanie a rôzne tvorivé aktivity. Nehovoriac o stretávaní sa v mene Božom, to už takmer úplne zmizlo z detských prázdninových rozvrhov,“ myslí si Nikola Demeterová. A preto zorganizovali letný biblický bor.

Päť táborových dní spájali nielen chvály spievané deťmi aj vedúcimi, ale i myšlienka, od ktorej sa odvíjali biblické zamyslenia. Bola ňou cesta časom. Hlavní hrdinovia humorných scénok sa každý deň pomocou stroja času preniesli do iného obdobia – do minulosti aj budúcnosti. Ich zážitky boli nielen vtipné pre deti, ale i poučné a také, aby na ne priamo nadväzovalo biblické slovo, ktoré bolo srdcom celého tábora. Domáci farár Marcel Ištván, skúsení vedúci, ale aj nováčikovia sa týmto spôsobom snažili deťom odovzdať posolstvo o Bohu. Rozprávali im, ako Pán Boh stvoril svet a prečo uvalil na zem potopu. Cez Gideona a jeho malú armádu deťom ukázali, že v Božích očiach nie je nič nemožné, a príbeh o Jánovi Krstiteľovi ich utvrdil v tom, že nezáleží na tom, ako človek vyzerá, podstatné je, že je Božím človekom. Príbehom, ktorý zarezonoval najviac, bolo Ježišove ukrižovanie. Prostredníctvom neho vedúci deťom pripomenuli tú najväčšiu obeť, akú kedy svet videl, a poukázali na jej dôležitosť.

Cesta časom sa netýkala len zamyslení. Deti si v tímoch mali vymyslieť názov spojený s časom, vytvoriť vlastný stroj času a predstaviť ostatným, ako funguje. Pre svoj tím deti celý týždeň zbierali body v rôznych súťažiach so športovou, ale aj vedomostnou tematikou.

Okrem súťažných aktivít si deti mohli zahrať klasické športy ako futbal a ping-pong, ale aj skúsiť nové, ako je vodný futbal, Discgolf či Spike ball. Bavili ich aj iné prevedenia starej známej naháňačky a vybíjanej, pri ktorých mali možnosť „spočítať to svojim vedúcim“. Ak boli unavené alebo nemali náladu na šport, mohli si niečo nakresliť či vyrobiť. Každý si teda prišiel na svoje.

„Celý týždeň nám Pán Boh požehnal dobré počasie. Hoci sa niektoré dni zmrákalo, dážď vždy počkal, kým deti odídu, až potom spadol. Väčšina dní bola však horúca a mohli sme si užívať slnečné lúče. Vo štvrtok sa nám podarilo ochladiť sa na kúpalisku v Bretke, kde si to deti náramne užili,“ uviedla Demeterová.

Dodala tiež, že veria, že tábor deťom spríjemnil leto a že naň budú mať také spomienky, o ktorých budú ešte dlho rozprávať. „Dúfame, že miesto sedenia pred obrazovkou tábor prispel k stretnutiam starých a spoznaniu nových kamarátov. Ale hlavne veríme, že deti lepšie spoznali nášho Pána, to, aká veľká je Jeho moc a čo bol kvôli láske k ľuďom schopný obetovať. Nech slová, ktoré o Ňom počuli, rezonujú v ich srdciach aj naďalej,“ vyjadrila túžbu Nikola Demeterová

Informovala: Nikola Demeterová

 

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!