Rozprávka pre horných aj dolných (fejtón o jednom kráľovstve zvanom evanjelická cirkev na synode)

Kde bolelo, tam bolelo, bolo voľakedy pôvodne bohumilé jedno kráľovstvo. Traja králi s majordomusom palatínom zvolali podľa novodobej tradície zraz verných a vernejších, údajne pre všetkých, aj pre pozorovateľov EÚ aj pre lazníkov, čo sa všemoci neboja, v duchu hesla: kráľov sa boj a ich uznesenia neskús nezachovávať. Vraj vydali aj preventívne nepísaný zákon – zákaz požívania čili a iných štipľavostí, najmä pre účastníkov, v ich ale aj vo všeobecnom druhodňovom záujme, keď sa odhlasované rozleží a prejaví.

Ak sa dostavíš, varuj dušu na doline, najlepšie v celorúšku a parochni. Sadni si na posledné miesto, aby snáď neprišiel niekto, kto by mal silnejší hlas, koho by si králi všimli a možno aj pozdravili. Tvoje pocity sú tvoja vec; tak ti treba, ak sa odvažuješ konať čosi, nerešpektujúc aktuálny, aj cyklistami obávaný bočný vietor.

Niektoré body programu, okrem obeda, rozrezonovali tých, čo sa im nedriemalo. Niektorým sa zle dýchalo, hlavne vtedy, keď úroveň hrdého podliezania latky bola poznačená deficitom odbornosti odborníkov na všetko, okrem stavby vzducholodí. Zrušenie pridruženej výroby bolo zapríčinené tendenciou stratovosti národného hospodárstva, možno aj všadeprítomnosťou vírusu, možno aj dačím iným. Poddaní sa možno dozvedia, čo kuvici kuvikujú, kto a prečo je za tým. Tí, čo v dobrej viere v ťažkých časoch pre budúce ťažké časy to vymysleli, pozerajú zhora a očakávajú zásah odtiaľ.

Združstevňovanie sa vypomstilo aj súdruhom podľa Poučenia z krízového vývoja jedinečnej strany a pospolitej spoločnosti, čo tiež bolo neprezieravo zametené pod koberec a prišla Nežná. Králi s majordómusom vyvolali búrku v nádobe, očakáva sa pochopenie a utíšenie pod povinne nosenými rúškami, lebo následkom obáv, čo keby? zostalo kladivo na čarodejnice. Reforma odložená na niekedy po reformácii, keď poučení sa poučia, poučení prípadmi vyzlečených. Rozumej na tému inej rozprávky o cisárových nových šatách. Nový model zaodievania.

Démos či démon

Zákaz vychádzania v kráľovstve, pod rúš-
kom prevencie, nenosenia rúšok a iných
ochranných prostriedkov, postihovaný drábmi, je danajský darček kráľom, čo kvitujú s uľavením šašo a spol. Povinné odvádzanie kontingentu, na spôsob 50. rokov, podľa iných názorov akýchsi odpustkov, bolo zmiernené poopravením hrozby o odsunutie na smetisko cirkevných dejín. Hoci najvrchnejší odporúčali návrhy právnej reformy a modelu odvodov a iných trestov prijať (nevedno či ozaj, veď ani do žalúdka nevidno), dobrý národ, jednoduchí a obyčajní ľudia (podľa jedného vznešeného – osobnosti nepotrebujeme, stačia nám dobrí modlitebníci – ej veru! Zídu sa!) v duchu vox populi sa možno prejavia… no bacha! Démos v demokracii sa ľahko zvrtne na démon, s čím sú skúsenosti dole aj hore. Semper reformanda sa síce pôvodne nechápalo vo výmene funkcií, no davy sú nevyspytateľné a v jednom starom filme o kortešačkách bol výrok: čert vie, čo Pán Boh chce… Nebolo to bohorúhanie, v komédii je to prípustné, nuž oni môžu a my nie? Veď aj v koalícii to škrípe a ktovie ako sa to vyvŕbi. Preventívne treba obísť diskusiu, prípadne zorganizovať prieskum verejnej mienky s pripraveným výsledkom. Kráľovi šašovia vedia ako na to, majú skúsenosti aj z iných oblastí.

Podľa názoru vykopnutej mizeryplebs, ktorá našťastie nie je mienkotvorná a adiaforná je umelecko-modelovanie precedensov vyrábanie nášlapných mín, čas ukáže.

Kráľom v minulosti šašovia odporúčali, aby na všetky otázky neodpovedali, lebo kto hubu otvorí, ak nedostane po papuli, v menej bolestnom prípade neostanú mudrcmi. Tak je to aj v zamestnávaní skrachovaných, čo niekedy býva opomenuté. Veď jeden bývalý presbyter povedal: blahoslavený, ktorý trpí bez viny a dobre vie prečo…

Účinné bývajú aj výstrahy pred živelnými pohromami a iných nepohodlncov na spôsob bububu!

Voľakedy do krížovky sa vpisovalo: žalobaba na 4, dnes je to na viac písmen, možno aj funkcie v systéme bububu.

Vyvolení majú nádej akceptovania, ak boli aj predtým akceptovaní a usmernení správnym smerom, s malým „s“, čo sa ukázalo ako prezieravé, v diplomacii v duchu: kam vietor, tam plášť. O takých sa síce nespieva: koho dar nezvedie, hrozba neskloní, ale nech psom tráva rastie, keď kone skapú. Choroby pohybového ústrojenstva a chrbtice postupujú s civilizáciou, mnohí bezmocní sa môžu prizerať, v lepšom prípade čakať na liečbu, okrem tých, čo majú rebrík opretý vyššie… Ostatní nepoučení budú tiež vyzlečení, darmo budú volať: mor ho! Ich hlas zanikne a karavána pôjde ďalej.

odss

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!