Obyvatelia zatopenej obce nezabúdajú: ich spomienky smerujú aj k bohoslužobnému životu

SOKOLČE – Obec Sokolče pred polstoročím zatopila vodná priehrada Liptovská Mara. Udalosť si pamätníci pravidelne pripomínajú – a inak to nebolo ani v tomto roku.

Spočiatku sa Sokolčania stretávali aj s obyvateľmi iných zatopených dedín, no teraz prichádzajú už len tí, ktorí boli spätí so Sokolčami. Súčasťou spomienok býva položenie kvetov na cintoríne, kde sa nachádza pamätník tým, ktorí položili život v 2. svetovej vojne. Dnes je už pri starom cintoríne osadená aj tabuľa, ktorá stručne informuje o histórii Sokolčí. Nechýbajú ani fotografie. Obec Sokolče bola prevažne evanjelická, vládol v nej čulý bohoslužobný život vrátane konfirmácií. Zatopením však nezanikol – evanjelici a. v. si svoju vieru udržiavajú aj v nových bydliskách.

Rodáci a ich príbuzní sa schádzajú väčšinou v skanzene v Pribyline, kde je v prevádzke Múzeum liptovskej dediny. Občas sa však plavia loďou aj po Mare, môžu tak nostalgicky spomínať na miesta, ktoré sa im spájajú s detstvom a mladosťou. V skanzene sa konáva tiež spomienka pri zvoničke.

Keď sa stavala vodná priehrada, archeológovia objavili prastaré keltské oppidum a slovanský hrádok. Podľa nálezov sa tam vyrábali zbrane, šperky a našli aj hrnčiarsky kruh. V archeoskanzene sú pre návštevníkov repliky starovekej pece, obydlia aj pôvodných keltských mincí, spôn a nádob. Viaceré pamiatky sa zachránili. Napríklad pôvodný marský kostol postavili v Múzeu liptovskej dediny spolu s ďalšími objektmi. Mal tam skončiť aj artikulárny drevený kostol z Paludze, no napokon zostal v chotári zboru a je postavený nanovo medzi Laziskom a Svätým Krížom.

R
Foto: rodinný archív

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!