Farárov už netreba? V Nemecku organizoval bohoslužbu ChatGPT; účastníci boli v rozpakoch

Umelá inteligencia (AI) môže nahradiť aj citlivú prácu ako vedenie bohoslužieb, ako dokázala bohoslužba v Kostole svätého Pavla v nemeckom meste Furth, ktorú viedol ChatGPT. Bohoslužbu navrhol teológ z rakúskej univerzity Jonas Simmerlein a bola približne z 98 % vygenerovaná strojom. Reakcie na túto skutočne netradičnú bohoslužbu boli zmiešané.

S rapídnym rastom generatívnych modelov umelej inteligencie začali kolovať obavy, že pokročilá technológia jedného dňa nahradí niektoré zamestnania. V tejto súvislosti sa najčastejšie hovorilo o prácach asistentov a asistentiek, novinárov, prípadne analytikov. Zdá sa však, že AI dokáže nahradiť aj takú citlivú prácu, ako je vedenie bohoslužieb.

Ako píše server Ars Technica, v Kostole svätého Pavla v nemeckom meste Furth sa v piatok 9. júna konala bohoslužba, ktorú namiesto farára viedol ChatGPT. Ten sa postaral o modlitby aj kázeň, zatiaľ čo jeho slová boli veriacim premietnuté prostredníctvom virtuálnych avatarov. Tejto bohoslužby sa zúčastnilo približne 300 ľudí.

Na začiatku bol ChatGPT zosobnený ako fúzatý muž, ktorý sa veriacim prihovoril slovami: „Milí priatelia, je pre mňa cťou stáť tu a kázať vám ako prvá umelá inteligencia na tohtoročnom zasadnutí evanjelikov v Nemecku.“

ChatGPT sa postaral o 98 % obsahu

Bohoslužba sa konala v rámci zjazdu Nemeckej evanjelickej cirkvi, ktorý sa organizuje pravidelne každé dva roky a zúčastňujú sa ho desiatky tisíc ľudí. O zapojenie ChatGPT sa postaral teológ z rakúskej univerzity Jonas Simmerlein. Ten prezradil, že bohoslužba bola približne z 98 % vygenerovaná strojom.

Počas približne 4-minútovej kázne sa umelá inteligencia venovala rôznym témam, ako napríklad opusteniu minulosti, prekonaniu strachu zo smrti či udržianiu viery. V tomto procese sa vystriedali avatari dvoch mužov a dvoch žien.

„Sme na cirkevnom zjazde a vy ste kazateľom… Ako by vyzerala bohoslužba?“ Tak znel príkaz pre umelú inteligenciu, ktorý zadal Simmerlein. Ďalej ChatGPT požiadal, aby do programu zahrnul aj žalmy, modlitby a na záver aj požehnanie. „Nakoniec z toho vznikla celkom solídna bohoslužba,“ konštatoval Simmerlein.

Odozva bola zmiešaná

Pochopiteľne, reakcie na túto skutočne netradičnú bohoslužbu boli zmiešané. Poniektorým pripadala smiešna, iní sa ju zase snažili brať vážne, no nemali pozitívny názor. ChatGPT totiž nedokáže replikovať emócie a tón reči skutočného človeka, čo bolo pri 4-minútovom prejave značne cítiť.

Našli sa však aj takí, ktorí sa na vec pozerali s nadhľadom a bohoslužbu pochválili. „Vlastne som si predstavoval, že to bude horšie. Ale bol som pozitívne prekvapený, ako dobre to funguje. Taktiež jazyk umelej inteligencie fungoval dobre, hoci to bolo občas ešte trochu kostrbaté,“ uviedol Marc Jansen, 31-ročný evanjelický farár.

Motívom stojacim za využitie ChatGPT na usporiadanie bohoslužby bola snaha poukázať na to, ako umelá inteligencia dokáže ľuďom pomôcť. V budúcnosti môže AI poslúžiť napríklad na poskytovanie nápadov na kázne alebo na ich prepis.

Roman Drexler
Foto: Daniel Vogl/picture alliance (via Getty Images/Ars Technica)

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!