Svetový deň modlitieb v atmosfére vojny v Palestíne

MODRA-KRÁĽOVÁ – Svetový deň modlitieb bol príležitosťou na ekumenické stretnutie v Modre Kráľovej. Uskutočnilo sa 10. marca a zúčastnili sa na ňom veriaci z evanjelickej a. v. cirkvi a tamojšej rímskokatolíckej farnosti.

Tento rok sa o prípravu Svetového dňa modlitieb v rámci celého sveta postarali ženy z Palestíny. Tie vyberali aj texty z Biblie. V tomto roku prevažovali prosby za mier, keďže aj v Palestíne aktuálne čelia vojne. Témou modlitebného stíšenia boli slová: „Znášajte sa vospolok v láske“ – a to aj napriek ťažkostiam, pretože jedine Božia láska je silou, ktorá ľudí môže zjednotiť a spojiť v rôznosti.

Na podujatí v Modre-Kráľovej predniesli svoje príhovory farári z oboch cirkví. Evanjelická farárka Sidonia Horňanová podotkla, že súčasnú vojnu v Gaze treba vnímať v spojitosti s neospravedlniteľným útokom teroristickej organizácie Hamas, ktorá v októbri 2023 zmasakrovala civilistov. „Naším cieľom nie je súdiť ani Palestínčanov, ani Izraelčanov, ale modliť sa za mier a jednotu, ktorú sme povolaní uskutočňovať a ktorá nie je v ľudských silách, ale je darom Božím,“ uviedla s tým, že jediné, čo v bohoslužobných textoch zmenili, bolo tvrdenie, že „Palestína“ je kolískou kresťanstva. Pomenovanie územia Palestína sa podľa jej slov totiž po prvýkrát použilo až v 2. storočí po druhom neúspešnom židovskom povstaní proti Rímu, keď cisár Hadrián rozhodol o pomenovaní územia, ktoré bolo rímskou kolóniou. Názvom Palestína, ktoré označovalo odvekých nepriateľov Izraela – Filištíncov, cisár pokoril Židov a zmaril ich nádeje na vytvorenie vlastného nezávislého kráľovstva, dodala.

Evanjelické a rímskokatolícke ženy z Kráľovej sa postarali o prípravu oltára v kostole, kde umiestnili ekumenickú Bibliu, kríž a predmety typické pre Palestínu. Súčasťou programu bolo premietanie fotografií zo Svätej zeme s výkladom. Peniaze, ktoré sa vyzbierali v rámci Svetového dňa modlitieb v Modre-Kráľovej, venovali organizácii, ktorá pomáha palestínskym ženám, deťom a mladistvým s posttraumatickou poruchou.

R
Foto: CZ Modra-Kráľová

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!