Sabolov vzor arcibiskup Babjak abdikoval. Dôvodom mali byť tlaky pre arogantné a mocenské správanie

PREŠOV – Arcibiskup Ján Babjak z gréckokatolíckej Prešovskej archieparchie sa vzdal svojho úradu. Jeho abdikácia má byť podľa medializovaných informácií nedobrovoľná.

Babjak mal odstúpiť pre nevôľu a nespokojnosť svojich podriadených, podnetom mali byť „množiace sa sťažnosti nespokojných duchovných i veriacich“. Údajne malo ísť okrem iného o direktívny až arogantný spôsob komunikácie zo strany arcibiskupa.

Babjak bol dlhé roky vzorom bývalého evanjelického a. v. biskupa Slavomíra Sabola. Podľa odozvy z jeho okolia o Babjakovi často hovoril a poukazoval na to, že keď Babjak prechádza úradom, všetci stoja v pozore. Zrejme tak naznačoval, že podobné správanie by od svojich podriadených radi videli aj súčasní biskupi ECAV na Slovensku a rovnako on, keď zastával post biskupa Východného dištriktu. „Teraz sa ukazuje, že kým u katolíkov napriek hierarchickému usporiadaniu a vedeniu cirkvi môžu „padať hlavy“ biskupov, naši biskupi vôbec nedbajú na hlasy veriacich. Ani samotní farári nemajú toľko odvahy, aby povstali proti súčasným praktikám vedenia. Boja sa, hoci u nás nie je hierarchia ako u katolíkov,“ uviedol pre Lutherus mnohoročný funkcionár v našej cirkvi. Dodal, že súčasné vedenie na úrovni generálnej cirkvi či dištriktov radšej nechá upadať našu cirkev za pár judášskych grošov. Cirkev podľa jeho slov akútne potrebuje novú reformáciu, no ešte predtým treba „povymetať korbáčom falošných farizejov, ako to urobil Pán Ježiš Kristus v chráme. Aj tam sa vtedy len kupčilo, ako sa to deje v ECAV v tomto období“.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!