Rozlúčili sa s dlhoročným zborovým dozorcom a cirkevným predstaviteľom

Ján Dudáš zomrel vo veku 89 rokov

VELIČNÁ – Vo veku 89 rokov zomrel 30. októbra tohto roku dlhoročný zborový dozorca cirkevného zboru vo Veličnej na Orave Ján Dudáš. Pohrebná rozlúčka sa uskutočnila v tretí novembrový deň. Informoval o tom web Východného dištriktu.

Ján Dudáš pôsobil aj ako zástupca dozorcu Liptovsko-oravského seniorátu. Narodil sa 19. februára 1932 vo Veličnej do rodiny poštára a kostolníka veličnianskeho evanjelického tolerančného kostola. Jeho rodičmi boli Štefan Dudáš a Zuzana, rod. Jánošíková. V roku 19SS sa oženil s Elenou, rod. Čutkovou, a mali tri deti.

„Po skončení Základnej školy vo Veličnej ukončil štúdium zubného laboranta a pracoval v OÚNZ Dolný Kubín. V šesťdesiatych rokoch sa stal predsedom MNV vo Veličnej, čím sa začala dlhoročná éra jeho pôsobenia v mnohých verejných funkciách. Neskôr pracoval 20 rokov ako predseda JRD vo Veličnej a potom opäť ako predseda MNV. V mladosti bol režisérom i členom veličnianskeho ochotníckeho divadla,“ približuje život zosnulého dozorcu webová stránka VD, podľa ktorej J. Dudáš až do neskorej staroby zostával aktívny a pracoval v Urbárskom spoločenstve vo Veličnej a vykonával funkciu predsedu Poľovníckeho zväzu a predsedu Slovenskej komory poľovníckeho združenia v Dolnom Kubíne a vo Veličnej.

K Cirkevnému zboru ECAV Veličná získal vzťah už ako dieťa z kostolníckej rodiny. Pôsobil ako zborový dozorca i zástupca dozorcu Liptovsko-oravského seniorátu.

„Na poslednej rozlúčke v Ev. a. v. kostole vo Veličnej kázňou poslúžil senior Stanislav Grega, ktorý kázal na biblický text z L 2, 25 – 32. Životopis a odobierku prečítal domáci zborový farár Vladimír Kunovský. Za ECAV na Slovensku, VD ECAV sa prihovoril a za jeho službu poďakoval bývalý veličniansky zborový farár Marek Cingeľ,“ informuje dištriktuálny web. Pohrebnej rozlúčky sa zúčastnil bývalý seniorálny dozorca Ondrej Mrlian, súčasný seniorálny dozorca Peter Gärtner aj farári LOS.

R
Foto: web VD ECAV

 

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!