Renáte Vinczeovej priklepli vokátor, aj keď nie je duchovná. Jeho výšku taja

ZVOLEN – Schválenie finančných výdavkov na inštaláciu generálnej dozorkyne Vinczeovej, ale aj jej vokátora patrilo medzi body rokovania generálneho presbyterstva 27. januára na dištriktuálnom biskupskom úrade vo Zvolene.

Na prvom tohtoročnom rokovaní riešili generálni presbyteri menovanie administrátora zástupcu generálneho dozorcu, keďže R. Vinczeová sa po voľbách stala generálnou dozorkyňou. Na tento post menovali Ľubomíra Pankucha, dozorcu Východného dištriktu. Renáte Vinczeovej však zároveň schválili odmenu – tzv. vokátor, ako aj cestovné náhrady. Vokátor pritom v cirkvi poberajú len duchovní – a Vinczeová duchovnou nie je. V správe na webe cirkvi, oficiálnom informačnom zdroji ECAV, však chýba výška odmeny pre generálnu dozorkyňu – hoci sa vedenie cirkvi oháňa transparentnosťou. „Vinczeová a jej rodina sú v Šali považovaní za majetných podnikateľov. Je preto zarážajúce, že mieni brať aj peniaze z cirkvi,“ uviedol pre Lutherus veriaci z okolia Šale. Vyjadril tiež názor, že bohatí evanjelickí mecenáši cirkev v minulosti podporovali, dotovali a dokonca cirkvi venovali svoj majetok. „Dnes je to naopak. Bohatí chcú byť ešte bohatší a cirkev skôr ošklbú aj o to posledné,“ dodal. Myslí si, že Vinczeová nie je pre evanjelikov a. v. žiadnym príkladom. Na jednej strane vyzýva cirkevné zbory, aj tie chudobné, na dávanie peňazí, no ona svoj dar od Boha – majetnosť – ešte znásobuje peniazmi, ktoré poberá a zrejme ešte vo väčšej miere bude poberať z ECAV na Slovensku.

Vinczeová ale nie je v cirkvi jediná s takýmto prístupom. Týka sa to aj ďalších funkcionárov, ktorí chcú z postu cirkvi predovšetkým ťažiť, nie dávať. Príkladom môžu byť, podľa názoru viacerých čitateľov a členov cirkvi, Peter Gärtner a Tomáš Hyben, súčasní konatelia Reformaty – spoločnosti spravujúcej cirkevný majetok. Obaja sa nedávno nechali štedro odmeniť za činnosť v tejto cirkevnej eseročke a žiadali aj ďalšie odmeny vrátane percent z investícií. Gärtner pritom riadi aj ďalšiu obchodnú spoločnosť Tranoscius, a. s.
„Ľuďom na jednej strane hovorí, ako zle na tom vydavateľská akciovka je, no na druhej strane – namiesto toho, aby pre ňu pracoval zadarmo – aj od nej poberá tisícky mesačne,“ myslí si veriaci zo Šale. Pritom napríklad Jaroslav Mervart, ktorý bol v minulosti predsedom predstavenstva Tranoscia, nebral z tejto akciovky žiadne odmeny, pretože mu stačilo jeho finančné zázemie a nepotreboval vyťahovať peniaze ešte zo spoločnosti, ktorá má slúžiť cirkvi. „No súčasným zbohatlíkom, zdá sa, nestačí nič a potrebujú získavať čoraz viac,“ dodáva Šaľan.

Generálne presbyterstvo vo Zvolene ďalej schválilo nový Štatút sociálneho fondu, ktorý majú uverejniť v Zbierke cirkevnoprávnych predpisov. Schválili tiež dodatky k zmluvám o transfere peňazí pre diakoniu a oba dištrikty s účinnosťou do konca polroka. Kým biskupským úradom, ktoré sa dlhodobo ukazujú ako nepotrebné, transferom nalievajú nemalé peniaze, farári dostávajú len minimálne mzdy. Aj na tie sa musia nútene skladať cirkevné zbory cez tzv. výpalné.

Zaoberali sa tiež žiadosťami o zahraničnú pomoc. Generálne presbyterstvo odporúča z Projektového katalógu Gustav-Adolf-Werk na rok 2024 schváliť 12 500 eur pre Východný dištrikt na rekonštrukciu drevenice pri Janoškovom dome. Rovnakú sumu odklepli na zníženie energetickej náročnosti cirkevnej budovy na Palárikovej. V marci by sa mali zaoberať prerozdeľovaním pomoc z Hoffnung fűr Osteuropa. Na webe cirkvi plánujú zverejniť i informácie o tvorbe a čerpaní Fondu finančného zabezpečenia za minulý rok.

Na zasadnutí si presbyteri pozreli prezentáciu o činnosti vydavateľstva Tranoscius a mali diskutovať o jeho aktivitách v súčasnosti. Schvaľovali aj náklady na inštaláciu Renáty Vinczeovej v Nitre, no sumu, koľko bude stáť táto slávnosť, opäť neuviedli.

Generálne presbyterstvo rokovalo aj o príprave tohtoročnej synody, ktorá by mala byť 23. a 24. júna v kúpeľoch Nimnica.

Redakcia Lutherus
Snímka: Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!