Dozorkyňa ukázala, akých ľudí bude preferovať. Inštalácia naznačuje jej hodnotové smerovanie v cirkvi

BRATISLAVA – Generálna dozorkyňa Renáta Vinczeová bola ešte len inštalovaná do funkcie, no už ukazuje, aké smerovanie a hodnoty sú jej blízke.

Na slávnosť svojej inštalácie totiž nepozvala jedného zo svojich predchodcov – docenta Imricha Lukáča, bývalého generálneho dozorcu ECAV na Slovensku. Na druhej strane v popredných laviciach v nitrianskom kostole sedel Ján Brozman, ktorý z funkcie abdikoval a jeho pôsobenie v cirkvi sprevádza prepojenie na viacero káuz.

V súvislosti s jeho odstúpením z funkcie sa dlho špekulovalo o dôvodoch, ktoré on sám nechcel medializovať. Jeho odchod „potichu“ mohol byť, ako sa časom ukázalo, aj dôsledkom podpísania mimoriadne nevýhodnej zmluvy, ktorý spoločne s Ivanom Eľkom uzavreli v mene cirkvi. Zmluvou posvätili zámer developera, ktorý má v úmysle postaviť budovu vedľa cirkevného objektu na Svoradovej ulici v Bratislave. Nová stavba však cirkevnú budovu zásadne zatieni, a tým pádom aj znehodnotí. Súčasní konatelia Reformaty Peter Gärtner a Tomáš Hyben sa dokonca prikláňajú k zbúraniu cirkevnej budovy v lukratívnej lokalite, čím cirkev môže prísť o svoj majetok. Smerujú k tomu cez podpis zmluvy s developerom, ako už Lutherus informoval po zasadnutí minuloročnej synody.

Na inštalácii nechýbal ani bývalý konateľ Reformaty Vladimír Daniš, spájaný s majetkovými kauzami tejto spoločnosti spravujúcej cirkevný majetok.

Budúca generálna dozorkyňa Vinczeová, ktorá dokonca pochádza z rovnakej obce ako Imrich Lukáč, teda ukázala, akých ľudí vo svojej blízkosti preferuje. Práve Lukáča zrejme nepozvala preto, že je človekom, ktorý dlhodobo presadzoval poriadok v ECAV na Slovensku. Mnohí z tých, ktorí majú na krku rôzne škandály, však pozvánku na jej inštaláciu dostali.

Redakcia Lutherus
Snímka: Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!