Predsedom predstavenstva je právnik, napriek tomu valné zhromaždenie Tranoscia viedol honorovaný právnik, ktorý už raz asistoval pri jeho nezákonnosti

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Nekompetentnosť a diletantizmus súčasného vedenia vydavateľstva Tranoscius potvrdilo aj minulotýždňové valné zhromaždenie spoločnosti, ktoré sa konalo 28. apríla. Rokovanie nedokázali viesť vo vlastnej réžii, čo smeruje k rastu nákladov Tranoscia – už aj bez toho balansujúceho na hrane ekonomického prežitia.

Kým bývalé predstavenstvá spoločnosti (z čias, keď boli predsedami P. Delinga či D. Vagaský) dokázali viesť valné zhromaždenia zákonne, po nástupe nového vedenia to už konštatovať nemožno. Paradoxom je, že predsedom predstavenstva je právnik Jaroslav Pilát, no spoločnosť si na vedenie valného zhromaždenia najala externého právnika, ktorému Tranoscius za tento úkon podľa všetkého zaplatí nemalé peniaze, hoci sa nachádza v nepriaznivej ekonomickej situácii.

Ďalším paradoxom je, že ide o právnika, ktorý asistoval už na valnom zhromaždení Tranoscia, kde organizovali prevrat a tieto kroky vyhodnotil súd ako nezákonné.

Súčasný riaditeľ Peter Gärtner síce na valnom zhromaždení prezentoval ukončenie hospodárskeho roka so ziskom, no podľa názoru viacerých ľudí, ktorí sa vyznajú do problematika vedenia podobnej firmy, je zrejme plusový hospodársky výsledok vyprodukovaný len umelo. Pri poklese tržieb v oblasti knižnej produkcie a nezáujme o vydávané periodiká sa totiž dosiahnutie zisku zdá byť len fikciou.

I napriek týmto faktom sa do orgánov Tranoscia opäť dali zvoliť ľudia, ktorí sa na jeho úpadku podieľajú už tri roky. Zmena nenastala ani na poste predsedu predstavenstva. Tranoscius pritom čelí spomínanej žalobe na súde, ktorej podstatou je neprávoplatnosť voľby predstavenstva a dozornej rady v roku 2019. Akcionári sa obrátili na súd s podozrením, že pri voľbe do orgánov spoločnosti došlo k porušeniu volebného poriadku. Prvostupňový súd im dal za pravdu. Tranoscius sa voči verdiktu odvolal a spor naďalej pokračuje. Ešte pred konečným rozsudkom sa však všetci členovia predstavenstva a dozornej rady dali „pre istotu“ zvoliť nanovo. Podľa všetkého tak nepriamo priznali pochybenia z valného zhromaždenia spred troch rokov. Pritom už vtedy mali na vedenie valného zhromaždenia najatého rovnakého právnika ako teraz a napriek tomu došlo k procesným chybám. Otázne pritom je, či sa akcionári po prvotnej žalobe neobrátia na súd aj tentoraz, keďže panujú zásadné pochybnosti ohľadom legitimity zvolania valného zhromaždenia 2022. Preto akcionári žiadali svoje podnety aj zaprotokolovať do zápisnice.

Tranoscius budú teda aj naďalej viesť ľudia, ktorých mnohí považujú za nekompetentných – L. Bednár, R. Porubän, T. Hyben, E. Bachletová, J. Jančo, J. Pilát a P. Gärtner. V dozornej rade budú figurovať J. Paciga, J. Hudák a A. Klimčíková. „Sme presvedčení o tom, že títo ľudia vedú vydavateľstvo od desiatich k piatim. A oni sa dali zasa zvoliť. Poburuje nás, že ich do funkcií volia aj ľudia, ktorí majú v Tranosciu silné rodinné väzby, ako napríklad Marián Damankoš, ktorému tam pracuje manželka, a to dokonca ako redaktorka v Posle. Damankoša dokonca zvolili na valnom zhromaždení do volebnej komisie, čiže priamo dozeral na počítanie hlasov. Je to absolútne nekorektné, takéto rodinkárstvo, netransparentné konanie predstaviteľov vydavateľstva a im spriaznených ľudí,“ vyjadrili sa viacerí akcionári pri odchode z valného zhromaždenia. Podotkli pritom, že podobne Tranoscius platí aj manželku nelegitímne zvoleného biskupa Mihoča. Vydavateľstvo je tak zrejme na dlhý čas ovládnuté „našimi ľuďmi“ a jeho budúcnosť mnohých veriacich znepokojuje. Hlasovanie o zásadných veciach totiž majú v rukách ľudia, ktorí sami nie sú akcionármi – iba pozbierali hlasy od iných akcionárov. Svedčí o tom fakt, že z 500 hlasov sa na valnom zhromaždení fyzicky zúčastnilo len okolo 45 hlasujúcich.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!