Podivná hra s číslami: na transparentnom účte je oveľa menej, než prezentujú médiám

BRATISLAVA – Zámerné zavádzanie – alebo snaha vykresliť cirkev v lepšom svetle? Tieto otázky napadnú každému, kto sa pozrie na verejné vyjadrenia mediálnej tajomníčky ECAV ohľadom pomoci Ukrajine a konfrontuje ich s realitou.

ECAV na Slovensku zriadila transparentný účet, na ktorom zbiera finančné prostriedky na pomoc vojnou zmietanej Ukrajine. Mediálna tajomníčka cirkvi sa 3. marca pred médiami pochválila, že na konte evidujú už vyše 20-tisíc eur. Jednoduchým kliknutím na prehľad transparentného účtu na webe banky sa však ukázalo, že v ten deň figuroval na účte zostatok približne 5 600 eur. O päť dní neskôr tam bolo okolo 14 200 eur. Sumy prezentované mediálnou tajomníčkou teda nesedia ani približne. Aj v deň uzávierky (9. 3.) na účte figurovala suma 25 863,50 eur, pričom v publikovanej správe na webe Jana Nunvářová už 1. marca hovorila o čiastke „viac ako 26 000 €“.

Nech už je dôvod skreslených čísel zo strany cirkvi akýkoľvek, zbierka pre Ukrajinu opäť raz ukázala to, čo súčasné vedenie ECAV svojím konaním dlhodobo pošliapava – a síce, že najdôležitejšími jednotkami v ECAV sú cirkevné zbory. Práve na ne sa predstavitelia cirkvi obracajú so žiadosťami, aby pomohli s príspevkami do zbierky, ale aj s ubytovaním vojnových utečencov. Je zrejmé, že ak ide o financie, vedenie dokázalo zbierku zorganizovať veľmi promptne, na druhej strane však chcú cirkevné zbory – hlavné hybné sily tejto zbierky – pod nátlakom rušiť. Jednoducho, zo starého luteránskeho pravidla, že všetka moc pochádza zo zborov, sa svojím konaním len vysmievajú. Vedeniu cirkvi totiž evidentne viac imponuje princíp hierarchickej moci, v ktorom budú mať pod kontrolou všetko „zhora“.

Pritom si mnohí z nich neuvedomujú, že nebyť cirkevných zborov a ľudí v nich, nebolo by ani žiadnej zbierky. Zbory zároveň vynakladajú v týchto dňoch vyššie náklady na aktívnu pomoc utečencom, ktorým poskytli azyl – čo však vedenie cirkvi nijako nezohľadňuje a tzv. výpalné od nich pýta aj naďalej. Vymáhačský nátlak nezmení ani vojna v susednej krajine.

Aroganciu moci v tomto kontexte predviedol aj jeden z biskupov ECAV, ktorý sa mal vyjadriť, že cirkevné zbory s prijatými utečencami dostanú finančnú podporu zo zbierky iba v prípade, ak niečo zvýši. Otázne pritom je, kto bude o použití zbierky reálne rozhodovať a či ECAV zverejní, koľko komu prerozdelila. Čísla totiž nesedia už teraz…

Redakcia Lutherus

 

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!