Pod Kráľovou hoľou chcú zachrániť jediný evanjelický kostol

VAĽKOVŇA – V obci v okrese Brezno, v silnom katolíckom kraji horného Horehronia, je iba jeden evanjelický kostol. Vo Vaľkovni ho kedysi postavil šľachtický rod Coburgovcov. Stavba, ktorá si zachovala pôvodný ráz, už desaťročia však chátra. Rozhodli sa ju však zrekonštruovať.

Neogotický kostol bol postavený v roku 1904 a vysvätený 21. augusta 1904. Jeho stavbu financoval šľachtický rod Coburgovcov, ktorý v tejto časti Horehronia vybudoval významné centrum železiarskeho priemyslu v strednej Európe.

Okrem vlastného podnikania im záležalo aj na duchovnom blahobyte svojich zamestnancov. Tento kostol postavili pre nemeckých prisťahovalcov, železiarskych majstrov a ich rodiny. Je to jediný evanjelický kostol v hornej časti Horehronia.

Služby Božie tu slúžil aj Martin Rázus, evanjelický farár a spisovateľ pôsobiaci v Brezne v rokoch 1930 – 1937. Podľa Radima Pačmára, evanjelického farára v Cirkevnom zbore ECAV Brezno, pod ktorý patria aj evanjelici z Vaľkovne, „je pravdou a takou zaujímavosťou, že chudoba konzervuje a práve vďaka tomu kostol neprešiel nejakými zásadnejšími stavebnými úpravami“. V kraji pod Kráľovou hoľou by ale iný evanjelický kostol ľudia nenašli.

Podľa kronikárky obce Anny Pajerovej, čo si pamätá, tu bolo iba zopár evanjelikov. „Možno traja, štyria a dochádzali tu na služby Božie, ktoré sa konali väčšinou len tak raz do roka. V tejto dobe nieto nikoho.“

Široko-ďaleko jediný evanjelický kostol však teraz opäť ožíva. Aktuálne stavbári pracujú na zvonici a priečelí pri hlavnom vchode. Kostol však ožíva aj duchovne. Na benefičnom koncerte vyzbierali na jeho obnovu tisíc eur.

Ako uviedla Veronika Adchenbrierová z OZ Coburgovci na Slovensku, „po dlhých desaťročiach sa tento kostol do posledného miesta zaplnil a na koncert prišlo viac ako sto ľudí“. Na najväčšie sviatky začínajú navštevovať kostol už aj cirkevníci z odľahlejších oblastí.

„Najbližšie služby Božie sa tu uskutočnia na Štedrý večer. Mnohí Brezňania avizovali, že prídu. Napriek tomu, že je to ďaleko, napriek tomu, že je tu zima,“ poznamenal farár Radim Pačmár.

Za dva roky im schválili projekty na obnovu vo výške 40 000 eur. Rozpracované majú ďalšie dva. Ide to pomaly, ale výsledky sa predsa len dostavujú.

„Čas je v kráľovstve Božom veľmi relatívny pojem. Verím, že aj keď to potrvá možno dlhšie, prinesie to veľa pozitívneho do života Vaľkovne,“ poznamenal na záver Pačmár.

R
Foto: stredoslovaci.sk

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!