Mihoč považuje evanjelikov za schizofrenických. V ročenke pošliapal názorovú pluralitu a označil ju za antikampaň

Evanjelikov označil za schizofrenikov. Takto sa o veriacich, ktorí si dovolia povedať kritický názor, vyjadruje biskup Východného dištriktu Peter Mihoč, a to v súvislosti s minuloročným sčítaním obyvateľstva, ktoré ukázalo aj aktuálne počty ľudí hlásiacich sa k ECAV.

Mihoč v ročenke Tranovský evanjelický kalendár na rok 2023 vo svojom príspevku uvádza, že „intenzívna antikampaň, i keď nepochopiteľná, sa diala aj vo vnútri cirkvi cez také počiny, akými boli príspevky v novinách Lutherus. Kde anonymný tzv. dobrý evanjelik vyzýval, aby sa evanjelici pri sčítaní neprihlásili k dnešnej skorumpovanej ECAV a zvážili vytvorenie alternatív inej evanjelickej cirkvi tak ako na Sliezsku. Postaviť sa proti vlastnej cirkvi, a pritom žiť v jej radoch, je duchovná schizofrénia, ktorá síce niekomu môže politicky vyhovovať, ale s úprimným postojom k vlastnému spoločenstvu nemá nič spoločné“. Zároveň vyhlásil, že napriek týmto skutočnostiam sa k ECAV prihlásilo 286 907 osôb – cca 5,3 percent obyvateľov. V roku 2011 to bolo 316 250 osôb, cca 6,9 % obyvateľov. Podľa Mihoča tak napriek údajnej antikampani odbudlo iba okolo 30 000 členov.

Biskup Východného dištriktu však vo svojom príhovore klame, ako sa už stalo štandardom súčasného vedenia. Lutherus totiž pred sčítaním nerobil žiadnu antikampaň. Naopak, v rámci demokracie poskytol priestor aj na názor jedného z členov cirkvi, ktorý je znechutený z diania a súčasných predstaviteľov. Sám tvrdí, že sa už viac nedokáže pozerať na to, ako nivočia cirkev, v ktorej odmalička vyrastal. Redakcia tento názor zverejnila v rámci plurality a tiež preto, že na rozdiel od periodika, ktoré sa dostalo do područia vedenia cirkvi a ktoré už len vychádza pod značkou Tranoscia, v ňom nie je cenzúra.

Peter Mihoč teda zneužil jeden názorový príspevok na to, aby ho nazval antikampaňou. Mnohých týmto vyjadrením tiež pobúril, pretože evanjelikov označil za schizofrenických, keď podľa neho idú proti vlastnej cirkvi. Pritom však nevidí schizofréniu vo vlastných radoch, keď farári a cirkevní funkcionári chcú vyhadzovať veriacich z cirkvi len preto, že si dovolia mať vlastný názor. Takýchto súčasné duchovenstvo vyčleňuje z ECAV ako odpadlíkov.

Mihoč zároveň tvrdí, že problémom cirkvi je neautentický kresťanský život evanjelikov. Pravdou, podľa väčšiny evanjelikov, ale je, že súčasní cirkevní funkcionári vyprázdnili obsah kresťanstva, žijú hriešnym životom a nenesú v sebe žiadne svedectvo viery v Boha a Pána Ježiša Krista. „Sú to samotní farári, ktorí často odrádzajú evanjelikov od viery a cirkvi. Kresťanstvo je kvôli nim vyprázdnené a ľudí nemá do cirkvi a spoločenstva veriacich čo priťahovať. Ľudia tak volajú po zmene a túžia po návrate k tradičnému obsahu kresťanského posolstva a k hodnotám, ktoré pretrvali veky,“ uviedli oslovení evanjelici aj evanjelické osobnosti na otázku, ako vnímajú predstaviteľov cirkvi a jej duchovných a čo im v cirkvi chýba.

Redakcia Lutherus
Foto: redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!