Pochybná spleť neziskoviek pod Tatrami: cirkevný funkcionár toleruje v správnej rade muža podozrivého z trestného činu

ŠTRBA – V správnej rade Domu seniorov Tatranská Štrba, ktorému šéfuje dozorca Tatranského seniorátu Tomáš Hyben, sedí i človek obvinený z marenia spravodlivosti. Na kauzu upozornil spravodajský portál aktuality.sk.

Prípad, ktorý medializoval spravodajský portál poukazuje na to, že už aj svetské médiá nachádzajú v rôznych kauzách prepojenia na ľudí z cirkevnej sféry. Konkrétne v tejto kauze zameriavajú pozornosť na podnikateľa Milana Čubu, spojeného so štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos. Ten v súčasnosti čelí obvineniu z marenia spravodlivosti. Akuality.sk vysvetľujú: „Bývalému riaditeľovi Tiposu Jánovi Barczimu, ktorý je okrem iného podozrivý z prania špinavých peňazí, nedávno pribudlo nové obvinenie – a to práve kvôli zamestnávaniu údajne fantómového poradcu. Barcziho poradcom na diaľku, ktorého zamestnanci firmy nikdy nevideli, bol takmer tri roky Milan Čuba z Popradu. Čuba preto čelí obvineniu z marenia spravodlivosti.“ Spravodajský portál zároveň poukázal na to, že Čuba zastáva post v správnej rade neziskovej organizácie Dom seniorov Tatranská Štrba, ktorý vznikol prestavbou bývalej základnej školy. Ide o organizáciu, ktorá prevádzkuje v Štrbe domov dôchodcov, pracuje teda aj s peniazmi z verejného rozpočtu. Len zo štátu ročne inkasuje okolo 780 tisíc eur.

Koncovými zakladateľmi neziskovky Dom seniorov Tatranská Štrba sú podľa aktualít.sk obec Štrba a Stredisko Evanjelickej diakonie Košeca. Starosta obce Štrba, ktorý je zároveň predsedom správnej rady, v tomto kontexte aktualitám.sk povedal, že zakladatelia do nej menovali viacerých významných ľudí z rôznych sfér života. On sám navrhol aj Milana Čubu.

Neziskovka sa riadi aj vlastným štatútom, kde sa píše, že „členom správnej rady môže byť iba fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná“. Čuba zatiaľ obvinený nebol – no prípadom z Tiposu sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Dôveru má Čuba aj u Tomáša Hybena, riaditeľa Domu seniorov Tatranská Štrba. Ide o toho istého Hybena, ktorý sa „preslávil“ v evanjelickej verejnosti agresívnym prevzatím a výmenou zámkov na budove Tranoscia pri zmene vedenia pred dvoma rokmi. Ten sa vyjadril, že očakáva Čubovo vysvetlenie kauzy. V správnej rade tak naďalej ostáva.

Zaujímavé je však celé pozadie zariadenia pre seniorov, za ktorým stojí Tomáš Hyben spoločne so známym starostom Štrby Michalom Sýkorom. Odvíja sa už od roku 2008, keď vznikol Charitatívno-diakonický domov sociálnych služieb, nezisková organizácia, so sídlom v Štrbe. Lutherus toto miesto navštívil a zistil, že ide len o „schránkovú“ neziskovku, keďže na danej adrese sa žiadny diakonický domov nenachádza. V čase jeho vzniku boli zakladateľmi Obec Štrba ale aj Stredisko Evanjelickej diakonie Košeca – zariadenie paradoxne z celkom iného seniorátu našej cirkvi. Tejto neziskovke od roku 2011 šéfuje ako riaditeľ Tomáš Hyben. Minimálne od roku 2014 bol členom správnej rady okrem iného starosta Štrby Michal Sýkora, ale v dozornej rade sedel aj profesor Július Filo, niekdajší generálny biskup ECAV (spolužiak Michala Sýkoru, starostu, ktorý vlastní spolu s rodinou niekoľko lukratívnych hotelov na Štrbskom plese). V neziskovke pôsobil aj už spomínaný Milan Čuba. Táto organizácia získala z Ministerstva pôdohospodárstva SR štedrú dotáciu cez 2,8-milióna eur, žiadanú zrejme na prebudovanie budovy bývalej cirkevnej školy v Štrbe na účely zariadenia pre seniorov. O niekoľko rokov neskôr – 10. apríla 2014 vznikla Tatranská diakonia, o. z. s adresou v Štrbe a v septembri rovnakého roku aj Dom seniorov Tatranská Štrba, n. o. Jeho zakladateľom je práve „schránka“ zo Svitu, spoločne s Tatranskou diakoniou, v tom čase päťmesačnou neziskovkou. Riaditeľom od roku 2015 nie je nikto iný než Tomáš Hyben.

Paralelne s neziskovými aktivitami však skupina ľudí okolo Tomáša Hybena rozvíjala aj inú činnosť. Koncom roku 2017 totiž vznikla eseročka s veľmi podobným názvom Tatranská diakonia, s. r. o. s rovnakou adresou v Štrbe, na ktorej má sídlo aj nezisková organizácia. Konateľom spoločnosti podľa obchodného registra je – do tretice – Tomáš Hyben. Ten je spoločne so starostom Sýkorom aj majiteľom tejto spoločnosti. Napokon na identickej adrese v Štrbe sídli aj tri roky stará – ďalšia – nezisková organizácia, opäť s podobným menom ako predchádzajúce neziskovky: Domov seniorov, n. o. Založila ju práve Hybenova a Sýkorova spoločnosť: Tatranská diakonia, s.r.o. Domov seniorov má na konte i celkom zaujímavú zmluvu. Od obce Štrba, kde šéfuje Hybenov obchodný partner Sýkora, totiž dostal za jedno jediné euro do prenájmu plochu na parkovanie s výmerou 610 m2.

Spleť neziskoviek a eseročky podobných názov ani v prípade „najčerstvejšej“ neziskovej organizácie Domov seniorov nevybočuje z radu jedného a toho istého mena riaditeľa. Je ním zas a znova Tomáš Hyben. Muž, ktorý v cirkvi zastáva pomerne vysoký laický post dozorcu Tatranského seniorátu a v cirkevnom vydavateľstve funkciu podpredsedu predstavenstva.

Lutherus sa bude súvislostiam okolo prevádzkovania domova seniorov v Tatranskej Štrbe a ďalším okolnostiam, ktoré s ním súvisia, venovať aj v budúcnosti.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!