Obetiam hôr zvonil umieračik v tatranskej kaplnke

DEMÄNOVSKÁ DOLINA – Mesiac november patrí v horách spomienkam na ich obete. Tradične si ich na symbolických cintorínoch umiestnených v Nízkych Tatrách pripomínajú predovšetkým horskí záchranári. Spomienka sa konala i tento rok začiatkom novembra na Ostredku.

Symbolický cintorín na tomto mieste vznikol takmer pred sedemdesiatimi rokmi a ide o druhé najstaršie symbolické pietne miesto tohto druhu v republike. Spomienka sa tentoraz konala po obnove symbolického cintorína, na ktorom pribudla drevená brána a kamene, kde sú umiestnené tabuľky s menami záchranárov z Horskej služby Nízke Tatry-sever.

Samotný akt mal ekumenický charakter. Evanjelickú a. v. cirkev na ňom zastupoval duchovný Ján Paciga. Nechýbala ani poézia liptovského rodáka Milana Rúfusa či vystúpenie spevokolu. Zvon v kaplnke znel na pamiatku štyroch obetí Nízkych Tatier, ktoré zahynuli v rokoch 2020 a 2021.

O pietnom mieste sa možno dozvedieť i fakt, že kedysi bola jeho dominantou socha Horská pieta, matka smútiaca za stratou dieťaťa, od akademického sochára Alfonza Gromu, ktorý žil a tvoril v Liptovskom Mikuláši. Na skalách sa časom vytvárali tabuľky s menami ľudí, ktorí zahynuli v Nízkych Tatrách. Po rokoch bolo cintorín potrebné opraviť a vylepšiť. V roku 1999 Václav Dobeš

z Klubu seniorov Horskej služby Nízke Tatry-sever zorganizoval skupinu na rekonštrukciu cintorína. Projekt pripravil F. Marga. Na pietnom mieste je dnes i kaplnka s tabuľkami obetí hôr a detviansky vyrezávaný kríž. Práce boli dokončené v roku 2008. Po úprave bol cintorín otvorený 26. 6. 2010.

R
Foto: MY Liptov

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!