Nebudeme robiť službu malým zborom, aby ožili, odkazuje mediálna tajomníčka

Pre rozhlasové služby Božie vybrali už len pár vyvolených

BRATISLAVA – Rozhlasové služby Božie už budú vysielané len z úzkeho okruhu cirkevných zborov. Ostatné podľa novej dohody vedenia cirkvi s RTVS nedostanú šancu.

Tlačová tajomníčka generálneho biskupského úradu J. Nunvářová v správe na webe tvrdí, že na základe prosieb z verejnoprávnej RTVS dochádza k zmenám vo vysielaní služieb Božích v rozhlase. Cirkev si vraj uvedomuje nutnosť ponúkať verejnosti tú najkvalitnejšiu službu, a tak sa už v roku 2022 poslucháči dočkajú niekoľkých noviniek. Tie však, ako sa zdá, verejnosť nepotešia. Počas prenosov už totiž veriaci nebudú môcť spoznávať atmosféru v rôznorodých cirkevných zboroch – šancu vysielať dostane len pár vyvolených.

Nunváfová sa snaží čitateľov správy presvedčiť, že takéto riešenie bolo prijaté na zlepšenie zvukových prenosov. „Veľmi dôležitým aspektom pri nahrávaní SB je totiž priestor, do ktorého prichádzajú rozhlasoví technici. Pri častom striedaní vysielacích miest môže dochádzať k neočakávaným technickým problémom. Ďalším dôležitým dôvodom na zmenu doterajšieho systému je fakt, že rozhlasový prenos je o zvuku, nie o samotnom chráme či jeho predstavovaní v éteri. Stávalo sa, že akustika, nekvalitný organ alebo menšie a slabšie spievajúce spoločenstvo veriacich spôsobovali v nahrávkach nepríjemné a uchu poslucháča neprijateľné efekty. Tu treba zdôrazniť, že čas, kedy bol príchod rozhlasového štábu oslavou a vzácnou príležitosťou pre cirkevný zbor, sú preč. Prenos je dnes skôr príťažou a nie odmenou,“ myslí si tlačová tajomníčka s tým, že cirkev potrebuje poslucháčovi ponúknuť čistý zvukový zážitok a to znamená kvalitný kantor, spoľahlivý organ, dobrá akustika kostola, pekný spev spoločenstva a výborný kazateľ. Výber kazateľov vraj bude v kompetencii Zboru biskupov ECAV.

Paradoxne však znejú jej slová, že v dnešnej mediálnej dobe „nejdeme robiť službu malým zborom, aby sa zviditeľnili, ožili“. Myslí si totiž, že verejnými rozhlasovými službami cirkev slúži širokej verejnosti a hľadajúcim a treba im ponúknuť to najlepšie. „Je to naša vizitka a prezentácia ECAV,“ tvrdí Nunvářová. Podľa jej vyjadrenia zbor biskupov vybral šesť cirkevných zborov (Trnava, Banská Bystrica, Bardejov, Bratislava-Petržalka, Prešov, Žilina) a štyroch náhradníkov (Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Trenčín, Nesvady), odkiaľ sa budú prenosy prioritne vysielať.

Podľa názorov z niektorých seniorátov však tieto kroky skôr naznačujú, že výber cirkevných zborov je takýto z dôvodu, že vedenie cirkvi nemá záujem prezentovať malé cirkevné zbory, resp. tie, ktoré neplatia do tzv. Fondu finančného zabezpečenia. Príčinou môže byť, že v záujme cirkvi je čo najskorší zánik týchto zborov – a nie misia alebo ich pozdvihnutie.

R

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!