MARTIN – K protestom proti avizovaným zmenám v Trestnom zákone sa 18. januára pripojili aj obyvatelia mesta Martin a okolia. Davu sa prihovorili aj zástupcovia evanjelických veriacich.
Ľudia sa na protestnom zhromaždení stretli pri soche Jánošíkovej družiny. Podľa moderátora vyšli do ulíc, lebo im záleží na tom, aby Slovensko ostalo demokratickým a právnym štátom. Témou bol hlavne zámer vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru a znížiť tresty za ekonomickú kriminalitu. Proti tomuto všetkému protestovalo asi tisíc ľudí v Martine spolu s vyše dvoma desiatkami ďalších miest na Slovensku.
„Zbytočne niektorí hovoria, že to boli demokratické voľby. Rada by som pripomenula, že aj Hitler sa dostal k moci demokratickými voľbami. Podstatné je, ako svoju moc, ktorú dostali od občanov do rúk, uplatňujú. A to nemá s demokraciou nič spoločné,“ povedala Eva Benčíková, divadelníčka, recitátorka a vedúca detského divadelného súboru Kamarát. Učiteľ angličtiny a náboženstva Ľuboš Frolo doplnil, koľko škody môže napáchať zmena trestného kódexu vrátane zníženia trestov. „Vážení policajti, prokurátori a sudcovia, chcem len povedať, máte náš rešpekt a podporu. My, bežní občania, si vieme zabezpečiť tovary a služby aj zo zahraničia, ale, žiaľ, spravodlivosť nedokážeme nijako importovať a spoliehame sa aj na vás, že ju budete hájiť,“ vyhlásil z pódia učiteľ z Evanjelickej spojenej školy v Martine. Dodal, že špeciálna prokuratúra aj Špecializovaný trestný súd majú svoje opodstatnenie a elitných vyšetrovateľov, ktorí odhaľujú závažnú trestnú činnosť, treba. Spomenul tiež brutálnu vraždu v Martine spred viac ako desiatich rokov, keď v piatok počas bieleho dňa prišiel o život muž pri výbuchu svojho auta. „Tak ako sa spojili Fico, Pellegrini a Danko, tak sa musíme aj my, lebo tí traja ťahajú za jeden povraz, aby obesili spravodlivosť na Slovensku,“ dodal.
Podujatie hudobne sprevádzali Tomáš Gulán a Soňa Kmeť; zahrali Slovensko naše a protest ukončili slovenskou hymnou.
R