BRATISLAVA – Na oficiálnej webovej stránke Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) bolo zverejnené video predsedníctva cirkvi – generálneho biskupa Ivana Eľka a generálnej dozorkyne Renáty Vinczeovej, v ktorom informujú o pripravovanej zmene volebného zákona. Obaja v ňom prezentujú návrhy, ktoré by mali zásadným spôsobom ovplyvniť spôsob volieb v cirkvi. Ich vystúpenie však nebolo diskusiou – v skutočnosti išlo len o prezentáciu bez otvorenej výmeny názorov či konfrontácie s kritikmi.
Reforma, ktorá mení základy cirkevnej demokracie
Vedenie cirkvi dlhodobo túži po zmene volebného systému. Téma sa otvorila už na jeseň 2023, keď predseda Združenia evanjelických duchovných Ján Matis predložil prvý návrh nového zákona. Synoda následne poverila generálne presbyterstvo, aby vytvorilo pracovnú skupinu, ktorej úlohou bolo pripraviť návrhy novej legislatívy počas roka 2024. Výsledkom práce komisie sú tri zásadne odlišné návrhy, ktoré sa majú predložiť do seniorátov na pripomienkovanie. Vinczeová zdôraznila, že ešte nebudú predmetom rokovania na tohtoročnej júnovej synode.
Podľa Ivana Eľka sa zmeny týkajú všetkých štyroch úrovní cirkvi – od zborovej až po generálnu. Na zborovej úrovni by podľa neho k výrazným zmenám dôjsť nemalo – okrem jednej zásadnej otázky: či má mať volebné právo aj ten člen cirkvi, ktorý dlhodobo neplatí cirkevný príspevok. Už len položením tejto otázky Eľko nepriamo naznačuje, že finančný príspevok by mohol byť podmienkou účasti na voľbách. Ide o nebezpečný precedens, ktorý by z cirkvi vylúčil nielen sociálne slabších, ale aj tých, ktorí síce veria a žijú vierou, no nemajú pravidelný príjem.
Zrušenie priameho hlasu a zavedenie zastupiteľského modelu
Skutočný posun nastáva pri plánovaných zmenách voľby na úrovni seniorátov, dištriktov a generálnej cirkvi. Eľko naznačil, že otázka znie, „či volebné právo majú mať všetci členovia cirkvi, že každý hlas sa spočíta, to znamená, že je to tá – nazvime ju – priama voľba, hlavne na úrovni seniorátu, dištriktu a celej cirkvi, alebo či bude voľbu vykonávať nejaký špeciálny orgán“.
Jeho výrok naznačuje možnosť prechodu od priameho hlasovania k systému, v ktorom by hlasoval len obmedzený výber zástupcov. Navyše Eľkovo vyjadrenie o „počítaní hlasov“ neznamená, že by sa rátal hlas každého veriaceho – práve naopak. Podľa predstaveného modelu by mal mať každý cirkevný zbor len jeden hlas, bez ohľadu na počet jeho členov. Znamenalo by to zásadné narušenie princípu rovnosti a otvorilo by to dvere manipulácii vo volebných výsledkoch.
Doživotný mandát a kandidátky
Ešte väčšie obavy vyvolali ďalšie časti Eľkovho prejavu, v ktorých sa zaoberá hypotézou, či by nové voľby nemohli byť doživotné. „… či tá voľba bude doživotná ako v tom čase, alebo či to bude iba na ohraničenú nejakú periódu?“ uviedol bez jasného stanoviska. Následne rozoberá problematiku predkladania kandidátov: „Či môžem navrhnúť seba sám, alebo či si ten môj návrh musí niekto osvojiť a priniesť ho, dať na stôl?“ V ďalšej pasáži sa venuje kandidačným poradám a nominačnému výboru, pričom polemizuje, či tieto inštitúty ponechať, zmeniť, alebo zrušiť.
Uvedené priame citácie pôsobia skôr ako tok neskorigovaných úvah bez jasného rámca, čo len zvyšuje neistotu medzi veriacimi. Formálne ide o „diskusiu“, no fakticky ide o pokus zlegalizovať centralizáciu moci.
Diskusia do septembra – a potom synoda
Vinczeová uviedla, že návrhy pôjdu do seniorátov na diskusiu, ktorá má trvať do septembra 2025. Z pripomienok seniorátov má vzniknúť výstup, ktorý posúdi generálne presbyterstvo. Zásadné však je, že sa tu v priamom procese začína rúcať demokratický volebný systém, v ktorom mal každý jeden člen cirkevného zboru pri voľbách rovnaké postavenie, každého hlas sa počítal, každý mohol na hlasovacom lístku vyjadriť svoj názor. Dnes už sa so slobodou voľby cirkev nebezpečne zahráva a vyzerá to tak, že chce veriacich o ňu pripraviť. Potvrdzovalo by to smerovanie, ktoré nastolilo súčasné vedenie – ty, radový člen ECAV, máš v prvom rade povinnosť platiť, no rozhodovať budeme len my, tvoje práva pošliapeme a vezmeme ti možnosť voliť. Na tvojom hlase nám nezáleží, len na tvojom cirkevnom príspevku a milodaroch.
Podľa Eľka ide aj o spôsob, ako neskôr preukázať, že návrh bol konzultovaný „zdola“, aby sa cirkev vyhla obvineniu z direktívneho postupu. V praxi to však môže znamenať len formálne krytie už pripraveného rozhodnutia.
Eľko totiž netají určitý alibizmus – do seniorátov chce návrhy posúvať preto, aby neskôr netvrdili, že išlo len o rozhodnutie zhora a ony nemali možnosť sa k tomu vyjadriť, ako sa to stávalo v minulosti. Ak teda aj synoda rozhodne, vedenie a navrhovatelia zákona budú formálne krytí argumentom, že v seniorátoch predsa mohli o zmenách debatovať.
Už teraz je zrejmé, že zmeny vo volebnom zákone spôsobia zemetrasenie na poli demokracie. ECAV smeruje k tomu, aby moc v rukách doživotne držali len niekoľkí vyvolení a nikto iný nemal možnosť podieľať sa na rozhodovacích procesoch.
Zrušenie priamej voľby, zavedenie hlasovania „za zbory“, selektívne obmedzenie volebného práva podľa platenia príspevkov a úvahy o doživotnom mandáte – to všetko naznačuje trend koncentrácie moci v rukách úzkej skupiny vyvolených.
„Verím, že senioráty a zbory sa v avizovanej diskusii voči tomu ostro postavia a nedovolia zničiť aj tie posledné zvyšky demokracie, ktoré tu od nástupu Eľka a spol. ešte zostali,“ povedal pre Lutherus jeden z ordinovaných služobníkov cirkvi, ktorý si prial zostať v anonymite.
Redakcia Lutherusu
Foto: printscreen Lutherus