Kuriózna dražba v Lučenci. Cirkevný zbor nezarobil, navyše prišiel o pozemky aj o peniaze

LUČENEC – Lučenecký cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku sa už roky borí s dôsledkami neúspešného biznisu. Namiesto toho, aby si finančne prilepšil, dopadol presne naopak, informuje denník SME.

Cirkevníci sa nevedia dostať nielen k peniazom, ktoré im mal zaplatiť ich obchodný partner, ale ani k nehnuteľnostiam, ktoré mu predali. Zmeniť to môžu najbližšie týždne, lebo pozemky v centre okresného mesta idú opäť do dražby.

Cirkevné zbory majú predovšetkým duchovné poslanie, no neraz robia aj realitné obchody. Napríklad keď pozemky vo svojom vlastníctve vyhodnotia ako nadbytočné. To bol aj prípad cirkevného zboru v Lučenci, ktorý vlastnil areál bývalej poľnohospodárskej školy na Haličskej ceste v tomto okresnom meste.

V roku 2009 ho predal spoločnosti Intermarc z Rimavskej Soboty. Informácií o nej je poskromne. Zaujímavé je, že podľa Štatistického úradu SR podniká v oblasti herní a stávkových kancelárií. V praxi sa to nedá overiť, keďže firma nemá webovú stránku a na internete sa o nej nič nepíše.

Obchod však cirkevnému zboru nevyšiel. V roku 2019 sa rozhodol uplatniť si záložné práva a poslal pozemky do dražby. „Súkromná spoločnosť do dnešných dní nezaplatila plnú sumu,“ konštatoval pre Trend Martin Graus, konateľ dražobnej spoločnosti Faross.

Ako vysvetlil, „cirkevný zbor sa nevedel dostať k svojim pohľadávkam, tak si uplatnil záložné právo“. Znalec odhadol hodnotu pozemku na 939 000 eur, pričom vyvolávacia cena v dražbe znela 751 200 eur. Napriek „zľave“ sa nový majiteľ nenašiel. Ďalší pokus sa mal uskutočniť na jar 2020, no odsunula ho začínajúca pandémia nového koronavírusu. Neúspechom sa však skončila aj dražba v októbri 2020.

Ďalšie tri roky bolo okolo pozemkov ticho. Teraz je predaj areálu opäť na scéne. Koncom apríla sa uskutoční ďalšie kolo dražby. Vyvolávacia cena pozemkov s nehnuteľnosťami je 602 000 eur.

„Predná časť areálu je nevyužívaná, bývalá budova poľnohospodárskej strednej školy postavená v tejto časti areálu je schátraná a bez vykonávanej údržby,“ píše sa v podkladoch.

V zadnej časti areálu sa nachádzajú funkčné budovy odborného učilišťa internátneho so školskou budovou a s budovou jedálne. Tieto budovy však nie sú vo vlastníctve Intermarcu a nie sú predmetom dražby.

Intermarc aj v súčasnosti podniká, hoci v posledných rokoch mu výrazne klesli tržby. Vlani dosiahli len niečo vyše
12 500 eur. Jej väčšinovým majiteľom je Július Szmuda, ktorý je v tomto regióne známy aj ako spolumajiteľ akvaparku Novolandia.

Zdroj: sme.sk
Foto: Google Earth

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!