Katolícka kaplnka pri studničke Timravy. Veriaci zvažujú petíciu za jej premiestnenie

POLICHNO – Evanjelici v Polichne, rodisku spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy, ale aj v celom Novohrade či Novohradskom senioráte sú pobúrení. Pri studničke nesúcej meno tejto známej evanjeličky bola so súhlasom starostu obce a dozorcu evanjelického zboru ECAV na Slovensku vybudovaná katolícka kaplnka.

Do redakcie Lutherusu sa ozvali veriaci ohľadom nelogického a nehorázneho umiestnenia kaplnky. Vidia v tom zámer miestneho starostu zapáčiť sa policajtom, keďže kaplnka má byť zasvätená sv. Michalovi Archanjelovi, ktorého rímskokatolíci považujú za patróna policajtov. Osadiť na toto miesto ju podľa dostupných zdrojov dali členovia Klubu policajnej histórie SR.

Umiestnenie pri prameni Timrava mal policajtom údajne navrhnúť polichniansky starosta Pavel Kyseľ. Prečo pre katolícky objekt vybral lokalitu pri prameni pomenovanom po známej evanjeličke, však nie je známe. „Polichno bolo pôvodne čisto evanjelickou obcou, dokonca aj starosta Kyseľ je dozorcom miestneho evanjelického cirkevného zboru. Nechápeme preto, z akého dôvodu takto nehorázne rozhodol v prospech katolíkov,“ hnevajú sa novohradskí evanjelici. Tvrdia, že starosta o osadení kaplnky rozhodol sám, s nikým danú vec nekonzultoval a podľa ich slov o nej nevedeli ani obecní poslanci či presbyteri evanjelického zboru. „Bolo to v tajnosti,“ zhodli sa evanjelici, ktorí sa ozvali redakcii.

Starosta mal, ako sa píše v jednom z emailov evanjelikov, krátko pred umiestnením kaplnky osloviť domáceho evanjelického a. v. farára, aby aj on prišiel objekt vysvätiť. Ten to však odmietol. „Nechápeme, prečo potom v lokálnych novinách posviacku prezentovali ako ekumenickú udalosť, keď šlo o výsostne katolícky akt,“ ozvali sa aj ďalší čitatelia Lutherusu. Dodali, že v deň vysvätenia 9. septembra starosta robil v obci hostinu s guľášom v starej evanjelickej škole a záhrade a de facto až vtedy sa miestni obyvatelia vlastne dozvedeli, čo sa oslavuje a že to s evanjelickou vierou nemá vôbec nič spoločné. „Jeho návrh je voči ECAV nepochopiteľný, zdá sa, že dozorcom cirkevného zboru je len formálne, inak by nekonal v rozpore s našou evanjelickou vieroukou, ktorá odmieta modloslužobníctvo. V našej cirkvi sa totiž kaplnky na uctievanie svätcov či anjelov nestavajú. Sme presvedčení, že asi chce získať privilégiá u policajtov, alebo sa im zapáčiť,“ napísala Lutherusu ďalšia evanjelička. Podľa jej názoru tiež kaplnka nemá čo hľadať na mieste pri studničke, historicky ani tematicky tam nezapadá a poškodzuje autentickosť lokality. Narúša tiež duchovnosť evanjelického priestoru a odkazy generácie evanjelických kňazov z rodu Slančíkovcov.

Rovnaký názor v maile vyjadrila aj ďalšia novohradská evanjelička. Podľa nej na mieste stojí už jedna drevená soška. Pri nej je murovaná kaplnka sv. Michala, ktorá pôsobí mimoriadne gýčovo. „Na Polichno chodia školské výlety do múzea národnej umelkyne a ku studničke. Tento gýč nie je len záležitosť starostu. Je to hanba Polichnu aj celému mikroregiónu Novohradské podzámčie,“ dodáva.

Aj podľa nej je výraz „ekumenický akt“, ktorým si starosta a cirkevný dozorca snaží dodatočne ospravedlniť realizáciu kaplnky, ako z komédie. Poukazuje tiež na to, že „v kostole v pamiatkovej zóne je po členky voda. Aktívnych členov evanjelickej cirkvi má troch. On sám sa nezúčastňuje na službách Božích“. Novohradská evanjelička tiež uvádza, že starosta a dozorca má mimoriadne nadanie znepriateliť si ľudí, ktorí v minulosti urobili veľa pre obec. „Keďže na Vajanského ulici, pred Okresným riaditeľstvom Policajného zboru Lučenec, stojí pamätník, jediný na Slovensku, ktorý pripomína všetkých, ktorí od roku 1918 položili svoje životy pri ochrane životov a majetku občanov. Tam mal starosta nasmerovať policajné osobnosti. Takto si postavil pamätník vlastnej samoľúbosti na pozdvihnutie vlastného ega,“ dodala.

Pridali sa aj ďalší veriaci z Novohradu, ktorí nerozumejú skutočnosti, že o celej záležitosti rozhodol sám z pozície moci, a majú podozrenie, že za tým stála snaha o vlastné zviditeľnenie sa. „Čo ďalej? Petícia?“ – pýtajú sa Novohradčania s tým, že zvažujú kroky, ktorými by dosiahli premiestnenie kaplnky napríklad do neďalekej katolíckej obce Tuhár.

Redakcia Lutherusu
Foto: youtube.com, screenshot Klub priateľov polície Lučenec

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!