Kandidačná porada v utajení: verejnosti upreli právo na informáciu o termíne návrhov kandidátov na generálneho dozorcu

BRATISLAVA – Voľby na najvyšší laický post v cirkvi sprevádza ďalšie pohoršenie. Vedenie ECAV totiž tají termíny kandidačných porád.

Generálne presbyterstvo v polovici júna schválilo harmonogram volieb do funkcie generálneho dozorcu ECAV na Slovensku a pokyny na ich realizáciu. O tom, že ani pri týchto voľbách – ako napokon pri všetkých, v ktorých sa k moci dostali súčasní predstavitelia – nebude všetko s kostolným poriadkom, svedčí závažný fakt: generálne presbyterstvo nezverejnilo termín kandidačnej porady. Nie je teda známe, do akého termínu môžu byť navrhnutí prípadní kandidáti na generálneho dozorcu.

Podobný precedens sa už udial pri voľbe dozorcu Liptovsko-oravského seniorátu, ako o tom informoval týždenník Lutherus. Bez zverejnenia termínu kandidačnej porady bol medializovaný už finálny verdikt o navrhnutí jediného kandidáta: Petra Gärtnera. Situácia sa opakuje aj pri voľbe člena predsedníctva ECAV – generálneho dozorcu. Svedčí to o skutočnosti, že vedenie cirkvi, chce kandidačnú poradu zrejme zvolať v tichosti tak, aby nikto mimo „ich ľudí“ nemal šancu navrhnúť kandidáta. Verejnosť je z tohto kroku mimoriadne pobúrená – po kontroverznej voľbe Jána Brozmana spred dvoch rokov, keď boli obídené pravidlá a vyradený protikandidát, sa teraz môže situácia zopakovať s tým, že až po kandidačnej porade bude zrazu oznámený kandidát či kandidáti – s predpokladom, že pôjde o vedeniu servilných ľudí. Je evidentné, že vedenie nechce pripustiť, aby sa na kandidátku dostal aj niekto z odlišného tábora. Dá sa totiž predpokladať, že v súčasnej situácii, keď majú evanjelici a. v. plné zuby prešľapov „zhora“, by mal vysokú šancu uspieť.

Voľby sa podľa správy na webe uskutočnia na volebných konventoch všetkých cirkevných zborov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku 25. júla 2021, 1. augusta 2021 alebo 8. augusta 2021. Je teda len na evanjelikoch, aby dali vedeniu jasne najavo, že podobné praktiky dôležitých volieb „pod pokrievkou“ nemienia tolerovať a odsudzujú pokrytecké metódy súčasných mocipánov.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!