Hyben chce vyviesť lukratívnu budovu cirkvi: zrejme ju plánuje previesť do rúk vlastnej neziskovky

BRATISLAVA – Desaťtisícové odmeny im zrejme nestačia. Reč je o súčasných konateľoch Reformaty Petrovi Gärtnerovi a Tomášovi Hybenovi, ktorí chcú z cirkevnej eseročky vyťažiť aj vyplácanie podielov, dokonca vyviesť budovu cirkvi zo súkromnej organizácie.

Aj napriek tomu, že kauzami zmietaná Reformata pod ich vedením dosiahla len zanedbateľný zisk, požiadali generálne presbyterstvo o schválenie ďalších odmien. Okrem takmer 10  000 eur, ktoré každý z nich dostal za výkon funkcie, chceli 10-percentný podiel z investícií a opráv a 5 percent z predaja do vlastného vrecka. Generálne presbyterstvo im to zatiaľ neschválilo.

Nie je to však jediná kauza, ktorá aktuálne rezonuje v súvislosti s Reformatou. Cirkev totiž môže prísť o svoju najlukratívnejšiu budovu na Svoradovej ulici. Lutherus už informoval o zámere postaviť v jej tesnej blízkosti novú stavbu developera, ktorá by cirkevný objekt zatienila, a tým pádom znehodnotila. Po októbrovej synode však vyplávalo na povrch šokujúce zistenie: budova ECAV má byť zbúraná s tým, že cirkev získa určitý podiel na novej stavbe susediaceho investora. Cirkev však budovu nikdy nebude vlastniť a ani o nej nebude môcť samostatne rozhodovať, ako to bolo doposiaľ.

Obsah zmluvy s developerom doposiaľ nie je známy, rovnako ani reálny zámer či avizovaný podiel na novej budove. V tejto súvislosti niektorí synodáli naznačili podozrenie, že úsilie konateľov v tejto veci zrejme nemusí byť len tak, zadarmo. V konečnom dôsledku je však pravdepodobné, že ECAV príde o časť svojho majetku, ktorý jej patril.

Hyben s Gärtnerom sa na synode prezentovali aj ďalšou podozrivou transakciou. Presadzovali totiž projekt budovy na Panenskej ulici v hlavnom meste, kde chceli zmeniť jej účel na sociálne zariadenie. Samotný projekt bol pripravený narýchlo, synodálov tlačili k tomu, aby ho hneď na rokovaní schválili. Oprava spomínanej budovy, ktorý Reformata spravuje ako cirkevný majetok, sa mala realizovať z eurofondov. Háčik je však v tom, že mala byť prevedená do rúk neziskovej organizácie, ktorej názov ani neuviedli. Synodáli sa tak nedozvedeli, v prospech koho má byť budova na Panenskej vyvedená z cirkevného majetku. Až po naliehaní na zverejnenie názvu neziskovky sa ozval Tomáš Hyben so slovami, že na túto úlohu by sa mohol podujať on. V praxi by to znamenalo, že cirkevná budova by bola prevedená zrejme organizácii pod správou T. Hybena. Je pritom zvláštne, že avizované sociálne zariadenie by malo byť zriadené mimo siete stredísk Evanjelickej diakonie. Hyben pritom sedí na viacerých stoličkách (okrem postu konateľa Reformaty) aj predsedom Správnej rady Evanjelickej diakonie, no zároveň pôsobí ako člen dozornej rady súkromného zariadenia Diaconia vo Svätom Jure, ktoré vedie niekdajší generálny biskup Július Filo. Ten bol tiež pri zakladaní ďalšieho súkromného zariadenia Tatranskej diakonie (nepatrí k Evanjelickej diakonii) – a tú zas vedie Tomáš Hyben. Ide o organizáciu, ktorá zneužila značku Diakonia, hoci nejde o cirkevné zariadenie, ale je v rukách súkromných vlastníkov. Toto stredisko je známe aj z kauzy, ktorá bola medializovaná na celoslovenskej úrovni, keď portál aktuality.sk odhalil, že v jeho správnej rade pôsobí trestne stíhaný Milan Čuba, známy z kauzy okolo štátnej lotériovej spoločnosti Tipos. Domov dôchodcov v Tatranskej Štrbe je financovaný z príspevkov od štátu a za pobyt v ňom platia aj samotní klienti. Podľa niektorých synodálov je teda otázne, koho záujmy bude v skutočnosti
T. Hyben zastávať – či cirkvi, alebo tie svoje súkromné.

Zhrnutím týchto faktov niektorí synodáli, ktorí nemajú problém otvorene povedať svoj názor, vyjadrili, že udalosti z poslednej synody naznačujú vyvedenie cirkevného majetku pre neziskovku, ktorá by zrejme veľmi rada v lukratívnej časti Bratislavy ryžovala na sociálnych zariadeniach – a predpokladá sa, že aj solventných klientoch. Synoda zatiaľ narýchlo pripravený zámer neschválila, pretože bolo zrejmé, že viacerí delegáti Hybenovi nedôverujú a odhalili, o čo mu v skutočnosti ide. Tí, ktorí podstatu projektu neodhalili, však argumentovali, že v zariadení by mohli byť ubytovaní aj farári. Ide však zrejme dosť naivnú predstavu, pretože, ako tvrdia správcovia takýchto zariadení, s nízkymi farárskymi dôchodkami by nemali šancu platiť za takéto zariadenie v centre Bratislavy. Ako tvrdia niektoré deti klientov Hybenovho zariadenia v Tatranskej diakonii v Štrbe, ani tam sa hocikto s menším zabezpečením nedostane.

Budúcnosť projektu tak ostáva v rukách synodálov. Už teraz si však mnohí z nich myslia, že do ECAV v posledných rokoch skutočne prišli noví funkcionári, ktorí majú úmysel na cirkvi zbohatnúť a neštítia sa k tomu využívať jej vlastný majetok. Poukázali na to, že samotný Hyben ešte na júnovej synode vykrikoval, že jeho predchodca v diakonii Ján Gasper si nechal vyplatiť 10-tisícové odmeny ročne, no on sám spolu s Gärtnerom si teraz prilepšili po 9 600 eur z Reformaty. Rovnako kritizoval, že Gasper si za peniaze cirkvi cez tzv. biele kone vybudoval tri strediská – v čase, keď bol riaditeľom Evanjelickej diakonie. No on sám sa aktuálne pokúša získať hodnotnú budovu v hlavnom meste, aby v nej zriadil ďalšie privátne sociálne zariadenie. Je len otázkou budúceho hlasovania synodálov, či ho v premyslenom postupe dokážu zastaviť a nepodľahnú nereálnym argumentom.

Redakcia Lutherus
Foto: redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!