Fatálne zlyhanie cirkvi v Nemecku: do hrobu protestantského vedca umožnili pochovať pravicového extrémistu

POSTUPIM (Nemecko) – Predstavitelia Evanjelickej cirkvi v Nemecku sa ospravedlnili za to, že do niekdajšieho hrobu protestantského vedca židovského pôvodu Maxa Friedlaendera neďaleko Berlína povolili pochovať popierača holokaustu a neonacistu Henryho Hafenmayera. Informovala o tom agentúra DPA.

Biskup Evanjelickej cirkvi v Berlíne Christian Stäblein sa v tejto súvislosti vyjadril, že pochovanie popierača holokaustu do hrobu Maxa Friedlaendera je hroznou chybou a šokujúcou udalosťou z pohľadu dejín. Podľa jeho slov je nevyhnutné čo najskôr zistiť, ako je možné chybu napraviť.

Pravicového extrémistu Hafenmayera pochovali na cintoríne v obci Stahnsdorf juhozápadne od nemeckej metropoly v hrobe, kde boli pôvodne uložené pozostatky muzikológa Friedlaendera, ktorý zomrel v roku 1934. Hoci boli jeho pozostatky v roku 1980 premiestnené na iný cintorín, na mieste sa stále nachádza náhrobok s jeho menom.

Vedenie cintorína v nemeckom meste žiadosť o pochovanie Hafenmayera v inej časti cintorína najskôr zamietol, keďže v okolí bolo viacero židovských hrobov. Predstavitelia cirkvi však žiadosť potom akceptovali, pretože podľa nich má každý človek právo na miesto posledného odpočinku. Zvolenie hrobového miesta však považujú za zlyhanie cirkvi.

Berlínsky komisár pre boj proti antisemitizmu Samuel Salzborn podal sťažnosť na neznáme osoby pre podozrenie z narušovania pokoja zosnulého. Myslí si, že pravicoví extrémisti úmyselne zvolili židovský hrob, aby tak narušili pokoj zosnulého.

Vláda spolkovej krajiny Brandenbursko incident tiež odsúdila.

R

Na snímke hrob protestantského vedca židovského pôvodu Maxa Friedlaendera

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!