Eľko chce vyhlásiť Deň pracovníkov ECAV. Vlastným konaním však šliape po Lutherovom boji za očistu cirkvi

BRATISLAVA – Posledný októbrový deň – sviatok Pamiatky reformácie – sa má podľa Ivana Eľka stať Dňom pracovníkov ECAV. Vyhlásil to vo svojom videopríhovore „Milí moji“ na oficiálnom webe cirkvi.

V príhovore sa venoval Martinovi Lutherovi. Divákom položil otázku, či niekedy uvažovali nad tým, čo robil Martin Luther 30. októbra 1517. On sám si myslí, že reformátor ticho sedel vo svojej pracovni a pripravoval manifest, ktorý mal byť zverejnený o deň neskôr. Jeho cieľom, ako uviedol Eľko, bol protest proti zneužívaniu predaja odpustkov. A tak i jemu napadlo, čo keby cirkev vyhlásila 30. október za Deň pracovníkov cirkvi, ktorí sa neprezentujú veľkými vyhláseniami a veľkými gestami, ale ktorí ticho pracujú aj bez nároku na odmenu.

Lutherus v tejto súvislosti oslovil niekoľkých veriacich s otázkou, čo si myslia o Eľkovom nápade. Viacerí z nich pripomenuli, že samotný Eľko sa podpisoval pod veľké „manifesty“ – a teraz vidia, že za jeho pôsobenia došlo v cirkvi k veľkému rozvratu. Podľa nich takáto situácia zrejme nebola za celých päťsto rokov. „A za to berie poriadne odmeny a zadarmo si žije v luxusnej vile. Horšie však je, že za ním nevidno žiadnu prácu na rozvoji našej milovanej cirkvi,“ uviedol jeden z oslovených. Ten si myslí, že Eľko svojím spôsobom vlastne sám vydáva „odpustky“ – ak chcú mať cirkevné zbory svojho farára, musia si ho kúpiť. „Všetko je ako v Lutherovej dobe, iba mamona a žiadna túžba po spáse hriešneho človeka,“ dodal respondent.

Duchovní, ktorým redakcia položila rovnakú otázku, si zas myslia, že Eľko znevážil veľký boj Martina Luthera za obnovu cirkvi. „Luther totiž nepil kávu a nejedol popri tom koláčiky v teple a pohodlí domova, ale zvádzal silný vnútorný boj o spásu hriešneho človeka, zažíval prenasledovanie od cirkvi a vôbec to pre neho nebolo také jednoduché, ako to vykreslil Eľko. Veď jemu samému záleží len na vlastnom pohodlí a odmene. Luther však na rozdiel od neho bojoval za veriacich, aby boli spasení a mali večný život. Netreba zabúdať, že deň Pamiatky reformácie je aj dňom, ktorý poukázal na úpadok kléru a jeho morálky, ako aj potrebu vzdelania kňazstva. Luther ukázal prstom na korupciu, oslobodenie cirkvi od daní a neustálych bojov. Staval sa proti takýmto mafiánskym praktikám a verejne kritizoval správanie vatikánskej elity, ktoré sa odlišovalo od učenia Biblie a Pána Ježiša,“ upozornil duchovný. Dodal, že Luther bol za svoj postoj súdený cirkvou a vyhlásený za heretika. V roku 1521 bol exkomunikovaný.

„Dnes je tu rovnaký úpadok ECAV so všetkými nánosmi, pre ktoré kedysi nastala reformácia. Eľko môže pre nápravu stavu urobiť jediné: abdikovať, a nie sa odmeňovať a vyhlasovať Deň pracovníkov ECAV. Väčšina z nich jej meno totiž len hanobí a podieľa sa na úpadku cirkvi,“ zdôraznil oslovený farár.

Redakcia Lutherus
Foto: Redakcia Lutherus

 

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár