Ekotémy v praxi: v Moravskom Lieskovom šetria energiou, vytvorili aj hmyzí hotel

MORAVSKÉ LIESKOVÉ – Problematika ekológie a šetrného prístupu k životnému prostrediu je jednou z vecí, ktorej sa popri bohoslužobnom živote venujú na fare v cirkevnom zbore Moravské Lieskové. Pre web cirkvi o tom napísal tamojší farár Peter Maca.

„Súčasné alarmujúce správy o stave životného prostredia zo zahraničia i očividné zmeny klímy v našom životnom priestore (medziiným aj ničivé tornádo na Morave v lete tohto roka) dávajú za pravdu názorom, že naše panstvo nad prírodou nemôže znamenať našu bezohľadnosť voči Božiemu stvorenstvu,“ uviedol s tým, že naša cirkev sa k tomuto poznaniu postavila jednoznačne už v roku 2014, keď vytvorila Výbor na ochranu Božieho stvorenstva. Práve Peter Maca sa stal jeho predsedom. Podľa jeho slov nastalo obdobie medzinárodnej spolupráce a činorodej eko-práce v konkrétnych zboroch.

„Čochvíľa uplynie rovných päť rokov, konkrétne 30. novembra 2021, čo bol realizovaný systém ekologickej certifikácie cirkevných zborov ECAV na Slovensku a po splnení náročných podmienok bol certifikovaný prvý zbor – CZ ECAV Moravské Lieskové.“

Téma zodpovednosti v Moravskom Lieskovom je podľa vyjadrenie domáceho duchovného stále aktuálna. Podieľajú sa na nej napríklad formou šetrenia energií na fare cez zateplenie objektu, LED osvetlením namiesto klasických žiaroviek či zastaraných žiariviek alebo aj používaním recyklovaného kancelárskeho papiera, nastavením teplotných zón v budove a dôsledným uprednostňovaním hromadnej dopravy, prípadne spoločnej jazdy viacerými osobami v jednom vozidle zo strany duchovného. Ako uvádza správa na webe, z jeho iniciatívy vrcholí každoročne v cirkevnom zbore na Kvetnú nedeľu podujatie pod názvom Autopôst. Cieľom je nahradiť automobilovú dopravu cyklodopravou alebo pešou chôdzou bez emisií.

„Deti z detskej besiedky sa pravidelne zapájajú do projektu Adoptuj si kravičku na podporu spotreby slovenských mliečnych výrobkov. Finančne taktiež podporili činnosť lesoochranárskeho zoskupenia VLK na východe SR. Veľmi dôležité je však vzdelávanie. To sa kontinuálne deje najmä na pôde detskej besiedky a dorastu pod obetavým vedením Viery Macovej,“ priblížil P. Maca.

Doplnil, že v rámci eko-aktivít bol vo farskej záhrade svojpomocne vybudovaný hotel pre hmyz, kompostér z odpadových drevených dosiek, 1000-litrová nádrž na dažďovú vodu z repasovaného IBC kontajnera. „Cirkevníčky Mária Uhríková a Ľudmila Štefanovičová z vlastných zdrojov založili túto jar skalku s ozdobnými skalničkami aj bylinkami. Manželka moravskolieskovského farára spolu s deťmi prispela do spoločného diela zabezpečením stavebného materiálu i finálnym dohotovením vyvýšených záhonov, ktoré sú osadené aj jedinečným systémom zavlažovania Olla, ktorý sa používal už v staroveku.“

Duchovný pastier poľa webu už 13 rokov postupne buduje na farskom pozemku zelenú farskú záhradu vysádzaním ozdobných kvetov, trvaliek, okrasných kríkov, ale aj desiatok úžitkových stromov. Odpadová drevná hmota vznikajúca pri jarnom reze drevín sa pravidelne mulčuje. Popri jabloniach, hruškách, slivkách, višniach, čerešniach tak môžu deti i dospelí návštevníci fary vidieť ringloty, mirabelky, slivky belice, mišpuly, duly, francúzsky červený cukrársky orech, oskoruše, figy, hrozno, viaceré odrody černíc a maliny (vrátane žltých aj fialových).

„O ovocie a plodiny, ktoré Pán Boh požehnáva, sa rodina poctivo delí s cirkevníkmi, ktorí sú nápomocní pri celoročnej starostlivosti o farskú záhradu. Výnimočnosť tejto zelenej farskej záhrady je spojená aj so zásadou a základným pravidlom nepoužívať umelé chemické postreky. To vidno na pestrej skladbe fauny vrátane modliviek nábožných, ježkov, ďatľov, žĺn, netopierov…“ priblížil P. Maca.

Ako dodal pre cirkevný web, početnosť návštevníkov besiedky a dorastu je v ostatnom čase obmedzená rýchlo sa meniacimi covidovými opatreniami, ale vďaka dobrej spolupráci s miestnou základnou školou mohli deti pri zvestovaní Božieho slova využívať aj školské zázemie a vytvoriť biblický krúžok, ktorý nesie priliehavé meno Kroky za poznaním. „Tešíme sa preto opäť na jarnú sezónu a ďalšie spoznávanie rozmanitosti krás našej vlasti formou výletov. Pane Bože, popraj zdaru!“

R
Foto: web cirkvi

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!