Dánska vláda chce zrušiť jeden zo štátnych kresťanských sviatkov

DÁNSKO – Dáni majú v súčasnosti 11 štátnych sviatkov. Počet voľných dní je rovnako ako na Slovensku menší v rokoch, keď Vianoce a Nový rok pripadnú na víkend.

Centristická koalícia dánskej premiérky Mette Frederiksenovej v utorok predložila parlamentu návrh na zrušenie jedného z jarných štátnych sviatkov, čo vyvolalo kritiku zo strany opozície, odborových zväzov, biskupov i ďalších poslancov. Uviedla to agentúra AP, ako informuje TASR.

Dánska vláda plánuje zrušiť štátny sviatok, známy ako Store Bededag (Veľký deň modlitieb), ktorý každoročne pripadá na štvrtý piatok po Veľkej noci. Tvrdí, že za ušetrené peniaze plánuje zvýšiť výdavky Dánska na obranu. Očakáva sa, že zrušenie Veľkého modlitebného dňa, ktorý existuje už vyše 300 rokov, naplní štátnu pokladnicu dodatočnými 430 miliónmi eur ročne.

Veľký deň modlitieb bol zaviedol v roku 1686 kráľ Christian V. Spája viacero menších sviatkov, ktoré boli pozostatkom reformácie dánskej cirkvi. Jeho možné zrušenie vyvolalo pobúrenie v dánskej spoločnosti, keďže až 73 percent tamojšej populácie sa hlási k luteránskemu vierovyznaniu. AP však dodáva, že len tri percentá obyvateľstva sa pravidelne zúčastňujú na bohoslužbách. 

Podľa oslovených evanjelických farárov na Slovensku takýto krok možno očakávať aj u nás – ECAV na Slovensku sa totiž tiež umenšuje a stráca hlas v spoločnosti a súčasné vedenie cirkvi tomu vehementne napomáha. „Pod týmto vedením cirkvi nás nič dobré nečaká. Cirkevní funkcionári, ktorých dnes máme, vedú našu cirkev do záhuby, a to svojím správaním, konaním a nekomunikáciou s názorovými oponentmi,“ myslia si oslovení farári.

Odbory, tradične blízke Frederiksenovej sociálnym demokratom, v súvislosti s návrhom na zrušenie sviatku spustili on-line petíciu proti tomuto kroku, ktorú podpísalo už vyše 405 000 signatárov. Dánski luteránski biskupi označili krok vlády za „významný zásah do tradície cirkvi“. Hovoria tiež o „porušení dôvery“ a tvrdia, že plánované zrušenie Veľkého dňa modlitieb s nimi nikto nekonzultoval.

Prvé čítanie pozmeneného zákona je naplánované na 2. februára. Ak zákon prejde, Veľký deň modlitieb bude ako štátny sviatok zrušený od roku 2024.

HN, R

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!