Cirkevným školám majú zdvojnásobiť nájom, aby do Reformaty natieklo viac peňazí

BRATISLAVA – Školy v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkevnoorganizačných jednotiek budú musieť platiť vyšší nájom.

Týka sa to predovšetkým cien za priestory, v ktorých majú školy ubytovaných zahraničných lektorov. Reformata im zvýšila nájom až o 100 percent.

Ako zistil týždenník Lutherus, ECAV na Slovensku prostredníctvom svojej obchodnej spoločnosti Reformata poskytovala cirkevným školám byty pre zahraničných lektorov v sume 3,32 € za meter štvorcový, k čomu boli ešte pripočítané energie. Po nástupe nových konateľov Reformaty Tomáša Hybena a Petra Gärtnera však má dôjsť k radikálnemu zvýšeniu tejto sumy – a to až o 50 eur na byt. Od nového školského roka sa nájom podľa všetkého dokonca až zdvojnásobí s tým, že má byť vypočítaný zo sumy 6,50 – 7 eur za meter štvorcový. To všetko sa má udiať v situácii, keď sa školstvo na Slovensku borí s veľkými finančnými problémami. Cirkev to však zjavne nezaujíma – pristupuje ku krokom, cez ktoré bude „vyciciavať“ vlastné cirkevné školy na nájme. Paradoxne tak získané peniaze naleje do problémovej spoločnosti Reformata, ktorá napriek uzneseniu synody o jej zrušení stále spravuje cirkevný majetok (viac o Reformate Lutherus prináša v samostatnej správe).

Lektori pritom bývajú v bytoch, ktoré sú prevažne staré, nezrekonštruované a panuje obava, že tento stav sa časom zhorší natoľko, že budú neobývateľné.

Redakcia Lutherus
Foto: internet

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!