Ak prejde zákon o financovaní, niektoré zbory zvažujú bojkot

Synoda mala počas uplynulej soboty rokovať okrem iného o novom znení zákona o financovaní cirkvi. Niektoré cirkevné zbory v prípade jeho schválenia uvažujú o bojkote.

Viaceré zdroje týždenníku Lutherus potvrdili, že nie každý cirkevný zbor je ochotný takpovediac skloniť hlavu a podriadiť sa pravidlám financovania, ktoré ho môžu doviesť na hranicu likvidácie. Vedenie cirkvi sa totiž už teraz nepriamo vyhráža, že ak nevyzbiera dostatok peňazí zo zborov, malé CZ zaniknú a farári prídu o prácu. V kuloároch sa hovorí až o cca 85 duchovných, ktorí by po novom mohli ostať bez zamestnania, ak na ich platy nebudú peniaze. Paradoxne pritom vedenie cirkvi neuvažuje o skresaní výdavkov na chod biskupských úradov a tým pádom na platy tamojších úradníkov.

Farárom už bolo naznačené, že ak nové zásady odmeňovania nebude možné splniť – vzhľadom na to, že zbory nebudú ochotné platiť – nedostanú nič. Niektorí už v tejto fáze zvažujú, že sa v kontexte týchto slov obrátia na príslušné inšpektoráty práce a budú sa snažiť dosiahnuť spravodlivosť, ktorá im ako zamestnancom cirkvi náleží. Na Slovensku však rastie aj počet cirkevných zborov, ktoré deklarujú, že si svojho farára budú živiť sami – a namiesto peňazí, ktoré by boli povinné odvádzať do centrály, radšej svojmu duchovnému zaplatia mzdu.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár