Zrušený prenos služieb Božích naplno odhalil, ako cirkev (ne)bojuje za svojich veriacich

HORNÉ SALIBY/BRATISLAVA – Verejnoprávna televízia mala 6. marca odvysielať mimoriadny prenos evanjelických služieb Božích z cirkevného zboru Horné Saliby. Ten však v televízii nakoniec nezaradili, čo pobúrilo mnohých evanjelikov, ktorí naň čakali.

Vedenie cirkvi cez tlačovú tajomníčku Janu Nunvářovú tvrdí, že za zrušením prenosu je zmena programovej štruktúry RTVS, transformácia televízie Trojka na spravodajský kanál, ale aj – otvorenie kostolov pre všetkých. Predovšetkým posledný z týchto argumentov vyvoláva vlnu nevôle, keďže je dlhé roky zrejmé, že jedným z hlavných zámerov vysielania služieb Božích v televízii je priniesť Božie slovo ľuďom, ktorí do kostola z dôvodov veku alebo zdravotných problémov prísť nemôžu.

Nunvářová tiež tvrdí, že RTVS sa za vzniknuté nepríjemnosti ospravedlnila a chce sa zameriavať na rozšírenie spravodajstva. Neuviedla však, ako sa súčasné vedenie (a či vôbec) snaží o zachovanie bohoslužieb pre skupinu veriacich, odkázanú len na televíznu obrazovku, prípadne rozhlasový éter.

V správe tlačovej tajomníčky je uvedené, že ECAV má do roka stabilne dohodnutých 10 televíznych prenosov. Ostatné mali byť tzv. mimoriadne. „Ich nahrávanie realizuje RTVS ako službu spoločnosti, v rámci sprístupnenia duchovného života veriacim všetkých cirkví, samozrejme podľa miery zastúpenia. Mimoriadne z dôvodu pandémie koronavírusu a obmedzených možností návštevy kostolov,“ píše J. Nunvářová s tým, že medzi mimoriadne mali patriť februárový prenos z Brezovej pod Bradlom či januárový z Košíc. „Treba teda pochopiť, že išlo o ústretovosť verejnoprávnej televízie a snahu naplniť potreby veriacich. Každý zo spomínaných prenosov bol pripravovaný s výkričníkom, že ak bude bohoslužobný život opäť umožnený všetkým, mimoriadne prenosy sa pripravovať nebudú,“ dodala Nunvářová, pričom opäť opomenula, že otvorené kostoly pre všetkých neriešia skupinu veriacich, ktorí z už spomínaných príčin môžu služby Božie sledovať len z domu. Okrem toho, pandémia sa stále neskončila a mnohí ľudia vyššieho veku sú ňou stále ohrozovaní, a tak s osobnou účasťou na službách Božích v kostoloch naďalej váhajú.

Nunvářová tlmočila verejnosti aj argument o vyťaženosti televízneho personálu v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Ľudia túto situáciu, pochopiteľne, akceptujú, no zdá sa, že vedenie cirkvi k nej pristúpilo pomerne alibisticky. Veriaci sa totiž domnievajú, že mohlo hľadať iné riešenia, napríklad navrhnúť, aby televízia zredukovala počet kamier a kameramanov v kostoloch, resp. vo všeobecnosti prispôsobiť podmienky pre prenos tak, aby bol realizovateľný aj s nižšími nárokmi na ľudské sily. Rezignácia z ich strany – po tom, ako údajne Eľko neuspel v rokovaní s vedúcou náboženského vysielania – svedčí o tom, že súčasný generálny biskup podľa všetkého nepožíva patričný rešpekt či autoritu, keďže predchádzajúce vedenie dokázalo pre veriacich vybojovať viac mediálneho priestoru.

Zásadným problémom, ktorým sa súčasné vedenie cirkvi ešte viac degraduje v očiach veriacich, je fakt, že na oficiálnom webe ECAV nie sú v dostatočnom predstihu zverejňované informácie o prenosoch služieb Božích aj s číslami piesní. K týmto údajom môžu mať prístup len čitatelia periodika, ktoré ovláda súčasné vedenie.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!