Za redukciou Evanjelického festivalu vraj stoja psychologické dôvody. Vincezová by najradšej zrušila aj konfirmáciu

BRATISLAVA/KEŽMAROK – V roku 2022 sa mal, po dlhých mesiacoch pandemických opatrení, uskutočniť štvordňový Evanjelický festival. Nakoniec však z neho bude len jednodňové podujatie. Dôvody na zásadnú redukciu programu a trvania akcie zarážajú mnohých evanjelikov a podčiarkujú odklon súčasného vedenia cirkvi od kresťanských hodnôt a kresťanského zmýšľania.

Evanjelický deň má byť 3. júla v Kežmarku. Ako na webe cirkvi informujú Ivan Eľko, nelegitímne zvolený generálny biskup, a Renáta Vinczeová, ktorá sa aktuálne uchádza o funkciu generálnej dozorkyne, po prvotných plánoch na štvordňový festival „organizačný tím začal pripravovať skromnejšiu, dvojdňovú verziu festivalu“. Dôvodom mali byť ekonomické dopady pandémie. Festival však nebude mať ani dva dni. Konečná podoba počíta len s jedným. „Keď už boli jeho kontúry jasné, vypukla vojna na Ukrajine a cirkev v mnohých svojich častiach začala venovať maximálnu pozornosť pomoci pre utečencov. Otrasení vojnou sme si kládli otázku, či je nie len finančne únosné, ale zároveň aj psychologicky vhodné, aby sme v čase, keď maximum svojich prostriedkov venujeme pomoci utečencom a neďaleko nás zúri vojna, my sme sa stretli na dvojdňovom festivale,“ snažia sa vysvetliť Eľko s Vinczeovou. Podľa nich teda konanie rozšírenie verzie nie je vhodné zo „psychologického aspektu“. Nehovoria o kresťanských dôvodoch, o viere, nespomínajú súcit ako prejav kresťanskej lásky v súvislosti s dianím na Ukrajine. Najvyšší predstavitelia cirkvi vyhodnocujú psychologické hľadisko.

Olej do ohňa vieroučných diskusií nedávno priliala aj samotná Vincezová, ktorá sa v predvolebnej debate vyjadrila, že treba zrušiť konfirmáciu v podobe, v akej ju poznáme z histórie až podnes. Podľa jej názoru sa už netreba učiť o svojej viere, o význame učenia ECAV – ale toto všetko treba nahradiť budovaním vzťahov a rozhovormi o tom, kto sa ako cíti. Zdá sa, že kandidátka na generálnu dozorkyňu týmto vnímaním pohŕda evanjelickými predkami, ktorí umierali za svoju vieru, a chce stavať len na moderných emóciách. Pritom aj rímskokatolícka cirkev si uvedomuje dôležitosť učenia a aktu birmovania, ktorý praktizujú v približne rovnakom veku ako evanjelickí konfirmandi.

Evanjelici pod súčasným vedením cirkvi čoraz častejšie kladú otázku, či sa ECAV na Slovensku rozpadá a či ešte vôbec stojí na pevnej vierouke, ktorej oni sami chcú zostať verní. Nestoja totiž o plytké psychologické emócie a „budovanie vzťahov“.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!