„Z peňazí, nie z viery“: Prilepšenie pre cirkev od štátu chudobné zbory nezachráni

V štáte ohlásená veľká konsolidácia a škrtanie výdavkov vo všetkých oblastiach sa v budúcom roku nedotkne cirkví. Tie si napriek opatreniam na zníženie deficitu, naopak, prilepšia. Ak by však niekto očakával, že ECAV na Slovensku vďaka očakávanému vyššiemu štátnemu transferu zastaví valcovanie a plánované rušenie cirkevných zborov, je na omyle.

Štát škrtá, no cirkev dostane viac

„To sa už nedá nazvať inak ako nenažratosťou,“ komentuje prístup vedenia ECAV a synodálov k tejto situácii nemenovaný farár. Podľa jeho slov si cirkev na jednej strane výrazne polepší, no na druhej strane mieni odoberať voľbu duchovným, ktorých zbory nevládzu platiť do fondu finančného zabezpečenia.

Avizované plány z ministerstva kultúry hovoria, že cirkvi spoločne v budúcom roku dostanú o vyše štyri a pol milióna eur viac než v tomto roku. Prerozdeľovať si tak budú skoro 64 miliónov. V ďalšom roku 2026 dostanú až 70 a o rok neskôr 79 miliónov. Príspevok pre cirkvi sa totiž po novom bude prerozdeľovať v nadväznosti na minimálnu mzdu. Doteraz sa vypočítaval podľa parametra inflácie v krajine a valorizácie platov štátnych zamestnancov. Nárast sa bude podľa nových pravidiel ešte násobiť koeficientom 1,1; do kasy tak cirkvám oproti všetkému ostatnému pribudne ešte 10 percent navyše. Cirkvi sú spokojné, tvrdia, že príspevok takmer v plnej sume potrebujú na platy duchovných – napriek tomu však farári zarábajú väčšinou len minimálnu mzdu. Aj Renáta Vinczeová, generálna dozorkyňa ECAV na Slovensku, pred médiami prezentovala tvrdenie, že väčšina transferu ide na platy, pričom na ostatné aktivity podľa nej už takmer neostávajú peniaze.

Mechanizmus, podľa ktorého sú platy duchovných závislé výhradne od štátu, však mnohí – vrátane časti politikov – považujú za neprijateľný. Poukazujú na závislosť cirkví od štátu; tie si podľa nich nemôžu dovoliť v ničom vládnej garnitúre protirečiť. Strácajú tak vlastnú slobodu.

Financie na úkor slobody a identity

Cirkvi však zrejme svoju slobodu rady obetujú peniazom. Mediálne vyjadrenia vrcholných predstaviteľov ukazujú, že navrhovaná novela sa im pozdáva. Podľa Vinczeovej nie je žiadny vhodnejší mechanizmus výpočtu vhodnejší než naviazanie na výšku minimálnej mzdy napriek tomu, že proti tejto schéme sa búria viaceré analytické organizácie a taktiež generálna prokuratúra. Proti bolo pôvodne aj ministerstvo financií.

V zákone zostala podmienka, že ak počet veriacich cirkví, ktorým sa poskytuje príspevok štátu, klesne alebo vzrastie o viac ako 10 percent v porovnaní s posledným sčítaním ľudu, príspevok štátu na nasledujúci rok ministerstvo kultúry zníži alebo zvýši o jednu tretinu percentuálneho poklesu alebo nárastu počtu veriacich.

Ak budú počty veriacich ďalej klesať, ako ukazuje trend posledných rokov, pocítia to aj na transfere. No ak to nebude pod 10 percent poklesu, nič sa nestane. Cirkvi teda nebudú nútené úmerne tomu redukovať prevádzky a počty zamestnancov.

Priemerná mzda duchovného je aktuálne 763 eur. Cirkvi ju riešia doplácaním z vlastných zdrojov alebo skracovaním pracovných úväzkov. Novela by im mala pridať asi 70 eur v hrubom, čo však ich situáciu s platmi nerieši. ECAV tvrdí, že svojim duchovným prispieva aj z vlastných peňazí, údajne okolo 25 až 30 percent z celkovej mzdy. Vinczeová médiám povedala, že na zvýšenie platov ECAV vytvorila aj neslávne známy fond finančného zabezpečenia, do ktorého ťahá peniaze zo zborov. Jeho použitie však mnohí kritizujú pre netransparentnosť a tvrdia, že z fondu tečú peniaze štedro plateným úradníkom na biskupských úradoch či biskupom, ktorí do fondu vôbec nijako neprispievajú. Platí z neho pravdepodobne aj iné aktivity.

Je však šokujúce, že cirkev mieni ťahať „výpalné“ zo zborov aj pod hrozbou ich likvidácie či odobratia farárovej voľby. To všetko sú ochotní urobiť pre peniaze zhromažďované v centrálnej kase. Farár, ktorého si na desať rokov vybrali a zvolili ľudia v zbore, sa tak kvôli prípadnej neschopnosti zboru platiť môže oprávnene obávať o svoju budúcnosť. Nehovoriac o tom, že tlak na platenie príspevkov zbory postupne dostáva na kolená; mnohé sú nútené rozpredávať vlastný majetok, len aby vyhoveli príkazu vedenia a zaplatili povinné odvody.

Redakcia Lutherusu
Foto: ecav.sk

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!