Vlani podporili rodiny, ktoré zažili domáce násilie

MARTIN – Svojich žiakov učia pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Evanjelická spojená škola v Martine tak už podala ruku rómskym komunitám aj ženám a deťom, ktoré zažili domáce násilie. Tentoraz sa rozhodli podporiť rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi. Robia tak vo svojom roky zabehnutom sociálnom projekte.

„Naša škola stojí na základných hodnotách a pilieroch. U žiakov chceme rozvíjať akademické zručnosti, kresťanské a sociálne cítenie. To rozvíjame tak, že im dáme priestor naučiť sa pomáhať druhým ľuďom,“ vysvetľuje učiteľka a zároveň koordinátorka projektu Natália Vrždiaková.

Dodáva, že jeho cieľom je pomoc tým, ktorí to naozaj potrebujú. A to buď jednotlivcom, alebo celým organizáciám. V aktuálnom školskom roku rozhodovali medzi troma: Cesta von- Omama, Fénix a Plamienok. Učitelia, žiaci a rodičia odhlasovali poslednú menovanú.

„Nezisková organizácia Plamienok je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej starostlivosti, smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny,“ približuje koordinátorka Vrždiaková tohtoročného partnera.

Počas roka budú v škole vytvárať rôzne akcie zamerané na materiálnu a finančnú pomoc. Ešte pred Vianocami spustili zbierku hygienických potrieb, rukavíc, podložiek pre pacientov, kúpacích čiapok a tiež kreatívnych pomôcok vrátane farebných papierov, fixiek či korálok.

Prvý finančný výťažok už majú z vianočných programov, kde žiaci za dobrovoľný príspevok predávali svoje ručne vyrobené produkty, mydlá či svietniky.

„Doposiaľ sme od septembra vyzbierali približne 2 700 eur. Čakajú nás ďalšie aktivity, tradičná Míľa nádeje aj školský ples, kde predávame tombolu,“ vraví koordinátorka s tým, že na konci školského roka odovzdajú Plamienku celú vyzbieranú sumu.

Vlani škola spolupracovala s občianskym združením Žena tiesni, ktoré pomáha ženám zažívajúcim násilie. Aj pre ne spustili rôzne zbierky vrátane humanitárnej a finančnej.

„Výťažok sa mohol použiť pre konkréte rodiny alebo na materiálne vylepšenie centra, napríklad na skvalitnenie výbavy ich terapeutickej miestnosti,“ hovorí Natália Vrždiaková. Pred sviatkami tiež kúpili vianočné darčeky pre deti, ktoré boli obeťami domáceho násilia.

Do aktivít sociálneho projektu sa zapája celá škola vrátane základnej a materskej. Je však súčasťou predmetu, ktorí majú druháci na gymnáziu. Koordinátorka vidí, kam ich v praxi posunul.

„Zdokonalili sa v komunikačných a organizačných zručnostiach, často museli akcie moderovať, oslovovať organizácie či sponzorov plesu. Rozvíjal ich v empatii a sociálnom cítení,“ vraví koordinátorka s tým, že pri plánovaní a organizovaní aktivít nechala žiakom voľnú ruku, a keď bolo treba, nasmerovala ich.

Projekt zároveň študentom rozšíril obzory. Keď pred rokmi pomáhali rómskej komunite, žiakom zároveň približovali rómsku kultúru. Aj teraz viac spoznávajú ľudí, ktorým smeruje ich podpora.

„S vybranou organizáciou nadväzujeme kontakt a spoluprácu. Snažia sa nám priblížiť, komu pomáhajú. Napríklad, vlani občianske združenie Žena v tiesni sprostredkovalo ťažké osudy žien a rodín, ktoré prežili domáce násilie, samozrejme, v anonymite,“ vraví Natália Drždiaková, pričom dodáva, že do školy prišli o témach domáceho násilia či rodových stereotypoch usporiadať aj prednášky.

O tom, čo študentom predmet a s ním spojené skúsenosti dali, sa dozvedá aj z ich prác.

„Veľa ľudí si necháva svoje trápenia pre seba, dajú si pomôcť len vtedy, keď sú na to pripravení,“ uvedomila si jedna zo žiačok, ktorá o tom napísala vo svojej reflexii.

Ďalšia vníma, že existujú ľudia, ktorí pomoc nielen prijímajú, ale ju chcú aj dávať.

Videla to hlavne pri akciách, do ktorých sa ľudia zapájali. Či už podieľaním sa na ich organizácii, či finančnou pomocou. „Dalo jej to nádej, že sa oplatí pomáhať,“ vraví koordinátorka.

„Táto skúsenosť ma iba utvrdila v tom, že by som chcela v budúcnosti pracovať s ľuďmi a prinajlepšom im pomáhať,“ dozvedáme sa o vplyve projektu na ďalšiu gymnazistku.

O vlastný postreh sa podelila aj samotná koordinátorka. Prekvapilo ju, že sa aj v tejto dobe dokážu viacerí zomknúť pre dobrú vec. „Niekedy naozaj stačí urobiť prvý krok a ostatní sa potom pripoja. A pripoja sa s radosťou. A tak spoločne dokážeme urobiť maximum pre to, aby sme pomohli tomu, kto to potrebuje,“ uzatvára Natália Vrždiaková.

Informovala:
Nikola Marhefková
Zdroj: myturiec.sme.sk
Foto: DS

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!