TRENĆIN – V Trenčíne si 14. februára pri rodinnej hrobke Štúrovcov na evanjelickom cintoríne pripomenuli sté výročie úmrtia významného národného buditeľa Karol Štúra. Okrem iného patril k signatárom Deklarácie slovenského národa v Martine, ktorou sa naša politická reprezentácia prihlásila k vzniku Československa.
Karol Štúr bol synovec Ľudovíta Štúra, prakticky celý aktívny život prežil v Trenčíne, kde sa zaslúžil napríklad o vznik gymnázia, miestnych novín, ale aj banky, či pracoval ako verejný notár. Tamojší evanjelický farár Jaroslav Jurko vyzdvihol jeho silne humanitárnu povahu: „Financoval aj študentov, vypomáhal, zastupoval v súdnych procesoch práve tých núdznych, ktorí nemali možnosti, ako sa obhajovať sami.“
Historička Trenčianskeho múzea Kristína Danková upozornila na fakt, že k tejto osobnosti existuje len málo relevantných historických dokladov. Sama našla jeden kuriózny: „O tom, že žiadal mestskú radu, aby si mohol vystavať múrik alebo parkan vo svojom dome v záhrade.“ Vzápätí však potvrdila: „Zistila som, že je veľmi málo aj štúdií o ňom, aj dokladov, aj dokumentov v archíve, a chcela by som do budúcnosti zistiť, kde sa nachádza táto pozostalosť.“
Spoluorganizátorka Kristína Jurzová z Trenčianskeho osvetového strediska poukázala na to, ako na neho po úmrtí spomínali v dobovej tlači jeho súčasníci: „Ako na človeka veľmi žoviálneho, aktívneho na rôznych poliach spoločnosti a kultúry, práve možno tá jeho povaha bola to, čo pritiahlo tých ľudí.“
Karol Štúr je pochovaný v miestnej rodinnej hrobke. Samotný pomník síce pred necelými desiatimi rokmi opravovali, viaceré časti však vyzerajú schátrane. „Ľudia sem prichádzajú aj preto, že sú tu tie významné osobnosti, ktoré si potrebujeme patrične uctiť tým, že to miesto odpočinku bude naozaj dôstojné,“ povedal Jaroslav Jurko, evanjelický farár. Zároveň vysvetlil, že cintorín spravuje mesto. Organizátori pripomenuli, že spomienkové podujatie je súčasťou oficiálne vyhláseného Roka Ľudovíta Štúra.
R
Foto: tasr