V Tranosciu majú opäť nového riaditeľa. Od hrubého prevratu je už tretí

Z vydavateľstva Tranoscius odchádza ďalší riaditeľ. Od násilného prevratu v júli minulého roka tak do funkcie nastupuje už tretí. Najnovšie sa riaditeľom stal Peter Gärtner, bývalý zamestnanec tohto vydavateľstva a seniorálny dozorca Liptovsko-oravského seniorátu.

Gärtner už v Tranosciu pred rokmi pracoval na pozícii ekonomicko-obchodného manažéra, no podľa informácií Lutherusu sa na tejto pozícii v mnohých prípadoch neosvedčil. Preto bol z vydavateľstva v tom čase prepustený. V súčasnosti sa doň vracia na najvyššiu funkciu – riaditeľa, a bude tak viesť cirkevné vydavateľstvo s celoslovenskou pôsobnosťou. Na tomto poste nahrádza Richarda Cedza, ktorý vo funkcii vydržal necelého pol roka. Dôvody jeho odchodu nie sú známe, no je zrejmé, že sa nenaplnili jeho očakávania – vydávať, nie robiť cirkevnú politiku. Od počiatku mu niektorí vyčítali aj možný konflikt záujmov, keďže sám vlastní vydavateľstvo. Bolo teda otázne, ako bude pristupovať k zákazkám na vydanie – či uprednostní biznis vo vlastnom vydavateľstve, alebo ich zverí Tranosciu.

Od násilného prevratu z júla 2019, keď došlo k hrubému vniknutiu časti nového predstavenstva spoločnosti do budovy cez výmenu zámkov, tak má historické cirkevné vydavateľstvo už tretieho riaditeľa. Prvý, kto práve od takto konajúceho predstavenstva prijal funkciu, bol farár Vladimír Ferenčík, ktorý od toho momentu vykonával tri úväzky. Okrem vedenia vydavateľstva bol naďalej zborovým farárom v Liptovskom Mikuláši a mal tiež zmluvu ako učiteľ náboženstva na Evanjelickej spojenej škole v Liptovskom Mikuláši. Vo funkcii riaditeľa vydržal pol roka.

Súčasný riaditeľ Peter Gärtner sa tak bude musieť vysporiadať s viacerými problémami. Po predchodcoch „zdedil“ predovšetkým bezprecedentný súdny spor, v ktorom vydavateľstvo spolu s vedením cirkvi zažalovalo Spol.k Tra..vský (celý názov máme zakázané uviesť) a jeho redakciu, pričom sa snažia umlčať slobodné periodikum. Okrem nátlaku prostredníctvom súdu sa o to pokúšajú aj cez štátne kontroly a ďalšími metódami. Ďalšou vecou, ktorú bude musieť nový riaditeľ riešiť, je ekonomická situácia Tranoscia a pravdepodobne aj výrazný pokles jeho príjmov za posledný rok, keď predstavitelia Tranoscia na dlhú dobu po svojom nástupe zatvorili kníhkupectvá a nevydali takmer žiadnu knižnú publikáciu.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár