V evanjelickom kostole v Trenčíne ofery od mladších vyberajú cez platobný terminál

TRENČÍN – Do evanjelického kostola v Trenčíne milodary a oferu vyberajú cez platobný terminál. Veriaci tak môžu platiť kartou, mobilom či hodinkami.

Bezhotovostné platby skúšajú najnovšie v evanjelickom kostole v Trenčíne, kde donedávna pôsobil ako farár, Ján Bunčák, dnes riaditeľ Generálneho biskupského úradu. Spolu s vtedajším a zároveň súčasným zborovým dozorcom Milanom Samákom si dobre rozumeli, hlavne čo sa týka majetku a peňazí cirkevného zboru. Podľa tamojších veriacich dodnes nevysvetlili, kde skončilo niekoľko desiatok tisíc eur za parkovné.

Najnovšie sa cirkevní funkcionári uzniesli vyberať peniaze od cirkevníkov aj formou moderných technológií. Veriaci si myslia, že ich cieľom je zrejme vybrať peniaze od čo najväčšieho počtu ľudí, keďže mladšia generácia už s hotovosťou nechodí. Terminál v ňom osadili pomerne nedávno, v januári. Miestny cirkevný zbor využil ponuku banky. V 21. storočí považujú takúto službu za samozrejmosť. „Sám som v dobrom prekvapený, ako sa to rozbieha,“ hovorí zborový dozorca Milan Samák, ktorý má na starosti všetko okolo prevádzky kostola.

Využívanie terminálu je podľa neho len v začiatkoch, preto je zatiaľ ťažké robiť nejaké závery. „Keď som si pozrel výpis za február, počet platieb narastá každú nedeľu,“ hovorí o prvotných skúsenostiach pre denník Pravda. Veriaci sa s týmto spôsobom zatiaľ oboznamujú.

„Využíva to najmä stredná a mladšia generácia. Som však prekvapený, že aj starší si na to začínajú zvykať, a to ma teší najviac,“ dodáva. Všimol si, že práve táto veková kategória skôr prispieva už pri príchode do kostola, keď je menší nápor ľudí ako pri vychádzaní, a majú tak väčší komfort na platbu.

Ideálne by podľa neho bolo, ak by sa na bezhotovostné platby prešlo úplne. Prvým dôvodom sú podľa neho poplatky v banke za vklad hotovosti. Druhý dôvod súvisí so zabezpečením hotovosti, ktorá môže lákať zlodejov. Nie je žiadnou novinkou, že kostoly bývajú terčom krádeží. Často ide o klasické pokladničky umiestnené v predsieni kostola.

Terminál v trenčianskom kostole je momentálne v akejsi skúšobnej lehote. Po Veľkej noci si majú spolu s bankou vyhodnotiť, či bol pre kostol prínosný. Spočiatku mali sumy nastavené na 2, 5 a 10 eur. „Potom sme to vzhľadom na situáciu prehodnotili a teraz nám tam banka nastavila 2, 4 a 6 eur,“ podotýka Samák. Možnosť voľby vlastnej sumy zariadenie neponúka.

R
Ilustračné foto: Martin Kramara

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!