Na inaugurácie českého prezidenta Pavla sa zúčastnil aj slovenský biskup Marián Čop

PRAHA – Inauguračný deň novej českej hlavy štátu Petra Pavla sa skončil v priestoroch Katedrály svätého Víta na Pražskom hrade ekumenickou modlitbou za vlasť a prezidenta. Počas necelej hodiny zaznela aj skladba Te Deum od Antonína Dvořáka, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Prvá časť programu v katedrále sa odohrávala v Kaplnke svätého Václava. Práve z nej sa vchádza do priestoru, kde sú uložené české korunovačné klenoty. Českí a moravskí biskupi sa tam spoločne s prímasom Janom Graubnerom a jeho predchodcom kardinálom Dominikom Dukom zišli k modlitbe. Prítomné bolo aj predsedníctvo ekumenickej rady cirkví, zástupcovia českých evanjelikov aj vrchný židovský rabín.

Jedným z duchovných bol aj slovenský biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) v Česku a farár slovenského zboru ECAV v Prahe Marián Čop. Je tiež podpredsedom Ekumenickej rady cirkví.

Zaznel svätováclavský chorál a Pavlova rodina si uctila ostatky svätého Václava položením kvetov k jeho lebke. Svätec je označovaný za symbol českej štátnosti. Potom sa presunuli do priečnej lode chrámu, kde zaznela štátna hymna.

V druhej časti programu členovia Českej filharmónie a Pražského filharmonického zboru pod vedením dirigenta Jakuba Hrůšu zahrali a zaspievali latinský ďakovný hymnus Te Deum v podobe, ako ho zhudobnil skladateľ Antonín Dvořák.

Okrem toho zazneli aj iné skladby, napríklad Meditace na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka alebo časť z oratória Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka.

Hoci Pavel nie je veriaci, zahrnutím programu v katedrále do svojho inauguračného dňa chcel vyjadriť, že je prezidentom pre všetkých. V Kaplnke svätého Václava sa tiež s manželkou Evou pripojil k odriekaniu modlitby Otčenáš. Na podujatie v katedrále mala prístup aj verejnosť, ktorá mohla zaplniť jej bočné priestory.

Zdroj: TASR
Foto: ČTK

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!