Utajená kandidácia: možnosť uchádzať sa o funkciu dozorcu dostal iba jeden kandidát

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Kandidácia v utajení. Aj takto sa v cirkvi rozhoduje o výbere uchádzačov do cirkevných funkcií. Ukážkovým príkladom sú udalosti, ktoré predchádzali voľbám na post dozorcu Liptovsko-oravského seniorátu.

Krátko po uvoľnení protipandemických opatrení bola do Jasenovej zvolaná kandidačná porada pre voľbu dozorcu Liptovsko-oravského seniorátu. Mnohí o tom však vôbec nevedeli – udalosť nebola prezentovaná na oficiálnych cirkevných mediálnych kanáloch a pre obmedzený počet návštevníkov kostolov sa o nej mnohí veriaci nemohli dozvedieť ani z oznamov počas služieb Božích. Prišli tak o možnosť navrhnúť vlastného kandidáta. Z prostredia seniorátu sa dlhodobo ozývali hlasy, volajúce po zmene. Cirkevníci neboli stotožnení s vrcholným funkcionárom, súčasným seniorálnym dozorcom Petrom Gärtnerom, ktorý sa stal riaditeľom vydavateľstva Tranoscius. Považujú ho totiž za človeka, ktorý prijatím funkcie riaditeľa vydavateľstva potvrdil, že nemá problém pracovať pre ľudí, ktorí na Tranosciu násilne vymenili zámky a dnes vyše storočné vydavateľstvo zadlžujú pôžičkami. Zmena im však dopriata pravdepodobne nebude – keďže o kandidačnej porade nevedeli, nemali príležitosť navrhnúť niekoho iného – a tak sa o post dozorcu Liptovsko-oravského seniorátu bude znova uchádzať iba Peter Gärtner.

Zdá sa, že okrem „vysokého stupňa utajenia“ visí nad touto voľbou aj tieň podozrenia z dôvodov, prečo sa voľba uskutočnila v pomerne krátkej dobe po kandidačnej porade. Tá sa uskutočnila 14. mája – a už 23. mája sa konali prvé volebné konventy. Každopádne, ak Petra Gärtnera opätovne zvolili do funkcie (v čase uzávierky Lutherusu už bolo po oboch volebných nedeliach), ponesie si vo funkcii nálepku ďalšieho funkcionára, ktorý nebol zvolený celkom transparentne. Pôjde o ďalší v rade volebných prešľapov v réžii súčasných prívržencov cirkevného vedenia – podobne, ako došlo k prešľapom aj v prípade zvolenia Ivana Eľka, Jána Brozmana, Petra Mihoča či Ľubomíra Pankucha.

Redakcia Lutherus

Foto: web cirkvi

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!