Synodáli zahlasovali, ako mali, najedli sa a šli domov. Cirkev to stálo 11-tisíc

Synody prejedajú spoločné cirkevné peniaze. Vedenie na jednej strane žmýka cirkevné zbory z peňazí, no na druhej neľutuje míňať to, na čo sa skladajú v cirkevných daniach a milodaroch bežní veriaci, na konanie dvoch synod za jeden rok. V minulosti štandardne bývalo jedno rokovanie ročne.

V minulom roku boli synody dve. Jedna trvala dva dni, druhá deň. Ukázalo sa, že takéto rozloženie synod je absolútne zbytočné, keďže tento rok dokázali na synode v Žiline všetky správy prijať za jeden jediný deň – a to takmer bez akejkoľvek diskusie.

Predchádzajúci rok vynaložili na konanie synody takmer 11-tisíc eur. Pritom nemožno hovoriť o žiadnom výkone. Synodáli iba prišli, povinne pozdvíhali ruky tak, ako im bolo nariadené. Rovnako to vyzeralo aj v tomto roku. Diskusia skoro žiadna, ozývala sa len dookola hŕstka tých istých ľudí ako každý rok.

„Za bývalého vedenia – Klátik, Lukáč, Delinga – mali synody iný charakter a celkom inú úroveň. Diskutovalo sa, padali dobré návrhy či podnety, zneli aj hlasy oponentov. Teraz si tam synodáli odsedia celý deň, zodvihnú ruku – zo strachu – tak, ako im nariadia. Ale nezaznie ani nič podnetné, ani kritické. Synoda tak už pomaly vyzerá ako seniorálne konventy, kde ľudí už nezaujímajú ani cirkevné veci, lebo si aj tak nemôžu povedať svoj názor. Inak by boli posudzovaní, kritizovaní, umlčaní a neskôr až prenasledovaní,“ zhodnotil pre Lutherus bývalý dlhoročný cirkevný funkcionár, ktorý si prial ostať v anonymite. Jeho slová potvrdzuje aj jednoliatosť hlasovaní na tohtoročnej synode, kde na obrazovke bolo vidieť, ako väčšinou každý bol ZA všetky návrhy.

Redakcia Lutherusu
Foto: Redakcia Lutherusu

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!