Škola má problém zohnať lektorov, boja sa vojny

TISOVEC – Zahraniční lektori už 31 rokov pomáhajú zabezpečovať výučbu na bilingválnom Evanjelickom gymnáziu Tisovec (EGT) v Rimavskosobotskom okrese. Škola spolupracuje s organizáciami v Spojených štátoch amerických, ale lektori prichádzajú aj z iných krajín. Po anglicky sa v tejto škole vyučuje viacero predmetov, no počet detí v chudobnom regióne sa znižuje.

Ako pre MY Novohradské noviny uviedla riaditeľka EGT Miroslava Štefániková, získať takýchto lektorov nie je v poslednom období jednoduché.

„Momentálne sú Američania veľmi opatrní a organizácie, s ktorými spolupracujeme, majú problém zohnať dobrovoľníkov vzhľadom na vojnu na Ukrajine. Vnímajú to totiž tak, že hneď tu za rohom je vojna,“ vysvetlila riaditeľka.

Dodala, že ani napriek sťaženej situácii v tomto smere nezostali študenti bez anglicky hovoriacich vyučujúcich a škola má v súčasnosti dve zahraničné lektorky.

Na zabezpečenie týchto dobrovoľníkov EGT už od svojich počiatkov nadviazalo kontakt s organizáciami v Spojených štátoch amerických, hlavne v rámci luteránskych cirkví.

„V súčasnosti spolupracujeme s organizáciou ELCA (Evanjelická luteránska cirkev v Amerike), s ktorou mávame pravidelné stretnutiam a oni nám robia nábory našich lektorov. Momentálne však máme lektorku z inej organizácie. V minulosti sme tu mali lektorku napríklad z Missourskej synody a ďalších lektorov sa nám niekedy podarilo zohnať cez Fulbrightovu nadáciu,“ ozrejmila Štefániková.

Lektori neprichádzajú len z USA

„Mali sme ich aj z Veľkej Británie a teraz máme jednu z Južnej Afriky,“ konkretizovala riaditeľka EGT.

Po anglicky sa v tejto škole vyučuje dejepis, psychológia, náuka o spoločnosti, biológia, náboženstvo, ale aj fyzika, matematika či geografia.

„Sú to bilingválne predmety, to znamená, že časť tematických celkov je v slovenčine a ďalšie tematické celky sa učia po anglicky,“ vysvetlila Štefániková.

Ako doplnila bývalá riaditeľka EGT Helena Pašiaková, ktorá školu spoluzakladala a na jej čele stála viac ako 25 rokov, v minulosti bol počet lektorov vždy dostačujúci potrebám školy a ich počet sa pohyboval od štyroch do ôsmich.

V tom čase bol však aj počet študentov vyšší ako dnes.

„Neskôr boli schopní biling-
válne učiť aj naši slovenskí učitelia, čo sme uvítali. Najmä vtedy, keď prišli už naši vlastní absolventi, ktorí mali aj zahraničné školy,“ povedala Pašiaková.

Medzi zahraničné osobnosti, ktoré sa na pôde EGT najvýraznejšie angažovali, patrí Julie Ballantyne. Na EGT pôsobila niekoľko rokov v jeho začiatkoch a pre školu sa snažila získať aj finančnú pomoc.

Ďalšími sú Kevin Steffens, farár Rex Rinne s manželkou Lindou či manželia Fialovci. V ich prípade šlo o absolventku školy Radku, ktorá v Spojených štátoch amerických spoznala svojho budúceho manžela, Američana českého pôvodu.

„Radka bola úžasná v tom, že v USA hľadala lektorov pre EGT a v St. Louis ich dokonca školila a pripravovala pre Tisovec,“ zdôraznila bývalá riaditeľka, podľa ktorej však každý z lektorov prispel svojím dielom k rozvoju školy.

Detí v chudobnom regióne ubúda

Problémom pre EGT je znižujúci sa počet detí, čo je síce smutná skutočnosť mnohých regiónov Slovenska, ale na Gemeri je zvýraznená dlhodobým odlivom ľudí v dôsledku roky pretrvávajúcej najvyššej nezamestnanosti na Slovensku.

Pre nedostatok žiakov bolo v roku 2021 zrušené Prvé slovenské literárne gymnázium v neďalekej Revúcej a v tomto školskom roku končí aj Gymnázium Mateja Hrebendu v susednej Hnúšti. V porovnaní s 90. rokmi 20. storočia sa zvýšila aj konkurencia: bilingválnych gymnázií na Slovensku je minimálne dvakrát viac ako vtedy.

Znižovanie populácie a počtu žiakov pociťujú podľa riaditeľky aj v Tisovci.

„Sami nevieme, čím to je, pretože sme presvedčení, že program, ktorý ponúkame, je naozaj dobrý. Rovnako aj výsledky našich žiakov a ich uplatnenie na vysokých školách a na trhu práce,“ podotkla Štefániková.

Paradoxne, vlaňajší rok tento trend nepotvrdil.

„Záujem žiakov bol vtedy oveľa väčší ako počet možných prijatých a množstvo žiakov sme museli odmietnuť,“ dodala.

Naopak, tohto roku môže inštitúcia otvoriť až dve triedy a prijať 50 žiakov.

„V súčasnosti má naša škola 175 žiakov. Učiteľský zbor tvorí zhruba 20 ľudí s tým, že niektorí majú len čiastočný úväzok. Všetky predmety sú kvalifikovane zabezpečené,“ podčiarkla riaditeľka.

Uplatnia sa v rôznych sférach

Zachovanie bilingválneho gymnázia na juhu stredného Slovenska považuje za dôležité aj preto, že ho nenavštevujú iba žiaci z regiónu a okolitých okresov, ale aj zo vzdialenejších končín Slovenska.

„Máme čo ponúknuť ľuďom, ktorým vyhovuje skôr atmosféra malej školy s rodinným prístupom a otvorenou komunikáciou,“ poznamenala Štefániková.

Okrem vzdelávania v slovenčine aj v angličtine sa škola snaží presadzovať aj hodnoty, ktoré chce v žiakoch rozvíjať.

„Dosť sa zameriavame aj na to, aby sa neučili len memorovať a bezducho prijímať informácie, ale aby s nimi dokázali pracovať na všetkých úrovniach a boli kreatívni pri ich vyhodnocovaní,“ zdôraznila.

Uplatnenie absolventov školy je rôznorodé. Podľa riaditeľky sa venujú spoločenskovedným aj prírodovedným smerom ako právo či psychológia, neraz idú študovať medicínu či farmáciu.

„Jeden-dvaja žiaci sa zvyknú dať aj na informatiku. Ďalší študujú jazyky alebo sa venujú multikultúrnej oblasti. Niekedy sa nám stáva, že idú aj na herectvo,“ vymenovala Štefániková.

Medzi mediálne najznámejších absolventov školy patrí Ľuboš Schwarzbacher, ktorý pôsobil ako novinár a neskôr hovorca viacerých štátnych i súkromných inštitúcií a v súčasnosti sa po boku Mikuláša Dzurindu snaží vstúpiť do politiky.

Ďalším je dramaturg, scenárista a spisovateľ Daniel Majling.

M. Štefániková
(MY Novohradské noviny)

Foto: Evanjelické gymnázium Tisovec

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!