Seničania zorganizovali zájazd Za evanjelickou históriou

HRONSEK – Evanjelici z cirkevného zboru ECAV v Senici (MYS) po nútenej dvojročnej prestávke opäť zorganizovali zájazd Za evanjelickou históriou. Po Kežmarku, Istebnom a Leštinách vycestovali v auguste do Hronseku, kde navštívili drevený artikulárny kostol, ktorý je skutočným klenotom.

Seničania sa v Hronseku zúčastnili aj na nedeľných službách Božích, ktoré konala domáca farárka Anna Jakušová. Po ich skončení si mohli prezrieť celý kostol a vypočuť informáciu o jeho histórii.

Druhou zastávkou bol kostol v Sliači, ktorý začal slúžiť v roku 2004, a to nielen miestnym evanjelikom, ale aj kúpeľným hosťom. Je nový, moderný, pravý opak kostola v Hronseku.

Výletníkov tu už čakala opäť farárka Anna Jakušová, ktorá stála pri zrode tohto chrámu. Účastníkom preto o ňom podrobne porozprávala. Okrem zaujímavej architektúry je tu aj výnimočný veľkoplošný oltárny obraz, ktorý zobrazuje život Ježiša Krista od jeho narodenia až po vstúpenie.

Popoludní Seničania pokračovali do neďalekej Banskej Štiavnice. Prehliadku začali v evanjelickom kostole, ktorý je zaujímavý svojím tvarom i svojou históriou. O nej im podrobne porozprávala kvalifikovaná sprievodkyňa.

V blízkosti kostola je Banskoštiavnický betlehem. Patrí medzi najväčšie drevené pohyblivé betlehemy na Slovensku. Výletníci mali tiež možnosť pozrieť si veľkorozmernú maketu mesta, ako vyzeralo na začiatku 20. storočia. Maketa je osvietená, ozvučená hlasom zvonov, klopaním klopačky a zvuku organu. Jej autorom a majiteľom je ten istý majster, ktorý vytvoril aj betlehem.

Zvyšok popoludnia mohol každý využiť podľa svojich záujmov: poprechádzať sa po meste, previezť sa vláčikom po jeho najzaujímavejších častiach alebo si len tak posedieť pri kávičke.

Informovala, foto: O. Zlochová

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!