BRATISLAVA – Prvej evanjelickej farárke Darine Bancíkovej Darine Bancíkovej udelila prezidentka republiky Zuzana Čaputová štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam.
Vyznamenanie jej udelila za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry, demokracie, za boj za ľudské práva a slobody a ich ochranu. Ocenenie z rúk prezidentky prevzala Ľudmila Swanová, neter farárky Bancíkovej. Udeľovanie štátnych vyznamenaní sa uskutočnilo pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky a v budove Slovenskej filharmónie bolo odovzdané 33 laureátom.
Darina Bancíková bola prvou slovenskou evanjelickou farárkou. Zažila mnohé perzekúcie zo strany komunistického režimu. V roku 1941 sa zapísala na bratislavskú Evanjelickú bohosloveckú fakultu, no keďže v tom čase ešte ženy nemohli byť farárkami, musela pracovať ako lektorka, korektorka a učiteľka náboženstva. Prvou slovenskou farárkou sa stala v roku 1951. Niektorí jej spolužiaci však odmietli byť ordinovaní spolu s ňou.
Začiatkom šesťdesiatych rokov ju dokonca zatkla Štátna bezpečnosť pre údajné rozvracanie republiky. Vo väzení strávila rok. Po prepustení sa musela živiť ako robotníčka. Určitým zadosťučinením bol získanie štátneho súhlasu na vykonávanie farárskej služby v roku 1968. Ako duchovná pôsobila vo Veľkom Lome. Súdne rehabilitovaná bola až po prevrate v roku 1989. Darina Bancíková je pochovaná v rodnej Kokave nad Rimavicou.
Okrem Dariny Bancíkovej prezidentka Čaputová vyznamenala aj ďalšie dve evanjeličky – insitnú maliarku Evu Husárikovú, ktorá sa zaslúžila o rozvoj kultúry a umenia zahraničných Slovákov. Žije v srbskej Kovačici. Druhou z nich je humanitárna pracovníčka Marína Paulínyová, ktorá dostala Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy in memoriam za záchranu ľudského života s nasadením toho vlastného.
R