Podivné hospodárenie s kráľovskými ziskami: veriaci v Trenčíne sa pýtajú, kde skončili príjmy z parkovania

TRENČÍN – V hospodárení cirkevného zboru v Trenčíne ešte z čias pôsobenia zborového farára Jána Bunčáka (súčasného riaditeľa generálneho biskupského úradu) sa vynárajú stále nové otázniky. Veriaci sa oprávnene pýtajú, kam sa podeli peniaze, ktoré tvorili časť príjmov zboru, keď farár neodvádzal povinné ofery na GBÚ, hoci ich teraz vyžaduje od cirkevných zborov. Do redakcie Lutherus na základe tejto medializovanej informácie zaslali podnet. V ňom informujú, že cirkevný zbor zarábal nemalé peniaze na parkovnom, preto na odvody ofier v tom čase bolo finančných prostriedkov dosť.

Starosti im robia predovšetkým chýbajúce informácie o tom, ako boli použité finančné prostriedky, ktoré trenčiansky zbor získal ako príjem z poplatkov za parkovanie na plochách, ktoré patria do vlastníctva zboru.

Redakcia týždenníka Lutherus disponuje informáciou, že od roku 2010 mal cirkevný zbor Trenčín každoročne získavať na parkovnom sumu cez 69-tisíc eur. O nakladaní s týmito prostriedkami však tamojším evanjelikom a. v. chýbajú informácie. Bunčák pritom odmietal platiť napríklad povinné ofery za bývalého vedenia cirkvi, takže na tento účel peniaze rozhodne neinvestoval. Časti cirkevníkov netransparentné hospodárenie s príjmami zboru nebolo ľahostajné, takže sa oň zaujímali už pred rokmi. Odvetou však bola pomsta vtedajšieho farára Bunčáka v podobe vláčenia týchto ľudí po polícii či súdoch. Lutherusu sa ozvala jedna z vtedajších funkcionárok zboru, ktorá uviedla, že viacerí vtedajší presbyteri sa pre svoj záujem o zborové šafárenie dočkali udania na mestskú políciu, ktoré mal iniciovať práve Bunčák. „Neskôr, keď mu nedali za pravdu, spomínaných presbyterov vypočúvali na Okresnom súde v Novom Meste nad Váhom. Dôvodom bolo, že ako stavební špecialisti nesúhlasili s výstavbou cudzieho polyfunkčného domu na cirkevnozborovom pozemku, kde nebol známy ani účel tohto objektu so 140 parkovacími miestami v suteréne, z toho dve miesta mali byť pre cirkevný zbor!“ – priblížila spomínaná cirkevníčka. Ako dodala, angažovaným veriacim sa podarilo ubrániť pozemok, ktoré produkuje slušné príjmy pre zbor. Podľa jej slov sa však Bunčák dodnes nevyjadril k tomu, ako boli financie používané, čo podľa domácich veriacich vyvoláva mnohé podozrenia. Aj cestou Lutherusu ho preto vyzvali, aby sa k predmetným veciam verejne vyjadril.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!