Po obnove otvorili cintorín vojakov Československého armádneho zboru

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Vojenský cintorín na Háji Nicovô pri Liptovskom Mikuláš obnovili. Rekonštrukcia trvala pol roka. Otvorili ho na konci augusta tohto roka s ekumenickým požehnaním.

Na Háji je pochovaných 1 369 príslušníkov Československého armádneho zboru, ktorí padli v 2. svetovej vojne. Ide o najväčší cintorín vojakov 1. československého armádneho zboru na území bývalého Československa. Otvorili ho presne pred 60 rokmi. 

Miesto pri otvorení po polročnej obnove ekumenicky požehnali predstavitelia evanjelickej a katolíckej cirkvi. V deň otvorenia ležal na každom jednom hrobe malý veniec a kahanec, ktorý zapaľovali príbuzní či náhodní okoloidúci. Na slávnosti sa zúčastnil aj minister obrany Jaroslav Naď.

Verejnosti odovzdali pietny areál pôvodne 9. mája 1961. Mikulášania chceli Háj-Nicovô neskôr ešte rozšíriť. V roku 1968 bol vypracovaný projekt dostavby, ktorý Háj rozširoval o múzeum, reštauráciu, toalety či vyhliadkovú vežu. Vo voľnom teréne mali byť porozkladané ťažké zbrane. Politická situácia v roku 1968 neumožnila projekt dotiahnuť do konca.

R

Foto: Ľubica Stančíková

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!