Na druhej synode opäť o financiách

TRENČIANSKE TEPLICE – Druhá tohtoročná synoda sa uskutoční 10. a 11. septembra v Trenčianskych Tepliciach.

Zaoberať sa má financovaním cirkvi a podľa informácií, ktoré má Lutherus k dispozícii, bude schvaľovať avizovaný sankčný mechanizmus pre farárov a cirkevné zbory, ktoré nezaplatia povinné odvody do spoločnej kasy. Rokovať by mala aj o hospodárení či legislatívnych úlohách.

Súčasťou programu synody majú byť aj voľby. Synodáli budú voliť predsedu Výboru misie, kde je podľa informácií z oficiálneho webu cirkvi navrhnutý Ján Jančo, neúspešný kandidát na biskupa Západného dištriktu a farár v Kalnej nad Hronom. Hlasovať budú aj o predsedovi Výboru zahraničnej misie, kde je nominovaný Ján Matis, farár v cirkevnom zbore Košice-Terasa. Voľby sa budú týkať i postu
cirkevného žalobcu a jeho zástupcu a sudcov Generálneho súdu.

Podľa webovej informácie by sa mal na synode riešiť návrh na úpravu cirkevného zákona o celocirkevných úlohách, programoch a účelových zariadeniach ECAV na Slovensku či návrh cirkevného zákona o službe nemocničných duchovných. Právny výbor podľa publikovanej správy navrhuje úpravu cirkevného zákona 11/1994 o cirkevných predstaviteľoch a ich voľbách. Výpočet zákonov, ktoré chcú upravovať môže signalizovať viaceré tendencie upevnenia moci, napríklad uľahčenie cesty, ktorou by vedenie posilnilo svoj vplyv v diakonii a ľahšie sa dostalo do jej štruktúr, či zámer nastaviť volebný systém v cirkvi tak, aby už predstaviteľov nevolili ľudia v cirkevných zboroch, ale synoda. To by mohlo znamenať, že sa niektorí funkcionári vrátane tých vysokopostavených môžu na svojich postoch zabetónovať natrvalo. Nie je vylúčené, že sa prípadné zmeny dotknú už najbližšej kandidačnej porady – ak sa ju cirkevným predstaviteľom podarí odsunúť až na termín po konaní synody.

Prioritnou témou je však naďalej financovanie cez Fond finančného zabezpečenia. „Delegáti budú tiež hľadať konsenzus o spôsobe výpočtu príspevku do FFZ na rok 2022, rokovať o účtovnej závierke za rok 2020, úprave rozpočtu na rok 2021 a návrhu rozpočtu na rok 2022,“ uvádza web.

R

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!